Masivni prastari tok lave nedavno je snimljen iz svemira, a izgledom podsjeća na golemi crni ožiljak koji se proteže pustinjom u Novom Meksiku.
Najveći tok lave u novijoj povijesti
Jedan od astronauta na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) snimio je zapanjujuću fotografiju drevnog toka lave koji se proteže kroz pustinju u Novom Meksiku. Odozgo ova ‘smrznuta rijeka’ vulkanskog kamenja izgleda kao tamni ožiljak urezan u okolnu pustinju.
Tok bazaltne lave, poznat kao Carrizozo Malpaís, pokriva oko 337 km2 i dugačak je oko 80 kilometara. Nalazi se u blizini Carrizoza, grada u pustinji Chihuahuan u Novom Meksiku, i jedan je od najvećih tokova lave koji su se formirali na Zemlji u posljednjih 10 000 godina.
Erupcija koja je ‘rodila’ Carrizozo Malpaís započela je prije otprilike 5000 godina i trajala je između 20 i 30 godina – za naše današnje poimanje doista dug period! Tijekom tog vremena magma je polako curila iz zemlje iz podzemnog štitastog vulkana koji je u međuvremenu uspavan. Izolirane cijevi lave ispod površine raspršile su rastaljene stijene na neuobičajeno velikom području.
Nova fotografija
Nova slika jest mozaik od četiri fotografije koje je 30. lipnja snimio neidentificirani astronaut iz posade Ekspedicije 67 na Međunarodnoj svemirskoj stanici. Spojenu snimku – koja je jedna od najdetaljnijih slika protoka lave iz zraka ikad snimljenih – objavio je NASA-in Earth Observatory 26. rujna.
Većina lave na slici izašla je iz malog otvora visokog svega 27 metara, kojeg mještani nazivaju mali crni vrh, a nalazi se na sjevernom kraju polja lave (tj. na lijevoj strani slike). Otvor je smješten u sredini zone slabe kore gdje se magma lako diže kroz Zemljinu koru i izbija na površinu.
Neravnomjeran, teksturiran izgled smrznute lave rezultat je raspršenja svjetlosti na pukotinama, urušavanjima i udubljenjima u vulkanskim stijenama. Drevno polje lave može se činiti beživotnim odozgo, ali brojne pustinjske biljne vrste – poput kaktusa bodljikave kruške (Opuntia), višegodišnjeg cvijeća i stabala smreke – mogu rasti u smrznutoj magmi.
Zemlju je u prošlosti prekrivao ocean magme
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
„Carrizozo Malpaís Lava Flow,“ earthobservatory.nasa.gov (pristup 6. listopada 2022).
„Carrizozo Lava Flow,“ usgs.gov (pristup 6. listopada 2022).