kozmos.hr
Astronomija

Divovski Teleskop Magellan: Titan spreman zasjeniti Hubblea i Webba

Ilustracija koja pokazuje The Giant Magellan Telescope
objavljeno

Cilj je prilično jednostavan, otkriti najdublje tajne svemira s mjesta na vrhu Atacama pustinje u Čileu. Jeste li spremni da vam razum eksplodira?


O ovom vrhunskom teleskopu pisali smo 2021. godine, ali osjetili smo potrebu objaviti još jedan članak, samo kako bismo ljudima dali do znanja kolika je stvar ovo teleskop.

Novi div u svijetu teleskopa

Teleskop James Webb trenutno nosi titulu najvećeg i najsnažnijeg teleskopa u svemiru, ali ogroman izazivač čeka na tlu – (Divovksi Teleskop Magellan) – Giant Magellan Telescope (GMT). Namijenjen da postane najveći teleskop na svijetu, GMT-ov početak rada odgođen je do 2029. godine, ali njegove će mogućnosti biti četiri puta moćnije od Webb-ovih, obećavajući revolucionarna otkrića.

Kolosalni teleskop s neusporedivim mogućnostima

Koštajući znatno manje od teleskopa James Webb-a od 2 milijarde dolara, GMT se može pohvaliti četiri puta većom prostornom rezolucijom od Webba, deset puta većom od Hubblea i 200 puta većom od drugih kopnenih teleskopa. Njegova izgradnja odvija se na Cerro Las Campanas u Čileu, južno od Atacama pustinje, u kojoj se nalaze i VLT (najmoćniji optički instrument) i ALMA (najveći radio-teleskop na svijetu).


Izvrsno mjesto za neusporedive opservacije

GMT-ova lokacija ključna je za njegov uspjeh. Noćno nebo Atacama pustinje gotovo je potpuno slobodno od zagađenja zraka i minimalno pod utjecajem svjetlosnog zagađenja. S procijenjenih 300 vedrih noći godišnje, to je jedno od najboljih mjesta na Zemlji za dugoročno astronomsko promatranje.

Dizajn Giant Magellan teleskopa: Saće ogledala

GMT će imati sedam 8,4-metarskih ogledala smještenih u uzorku saća, što će mu pružiti ekvivalent jednog ogledala promjera 24,5 metara. Ovaj jedinstveni dizajn omogućuje moćnu rezoluciju deset puta veću od teleskopa Hubble američke svemirske agencije NASA-e.

Nova era u astronomiji

Astronomkinja Wendy Freedman izjavila je 2015. godine, kada je GMT projekt dobio prvih 500 milijuna dolara financiranja, da će teleskop “otvoriti novu eru u astronomiji.” GMT teži otkrivanju prvih svjetlosnih objekata u svemiru, istraživanju misterija tamne tvari i energije te identificiranju potencijalno nastanjivih planeta u našem galaktičkom susjedstvu.

Snimanje svjetlosti na velikoj skali

S mogućnošću prikupljanja svjetlosti 19 milijuna puta bolje od ljudskog oka, GMT je čudo inženjeringa. Smješten u zgradi od 22 kata koja teži 4.800 tona, složena optika opservatorija mora se prilagoditi atmosferskim vibracijama i promjenjivoj gustoći našeg planeta.

Giant Magellan Telescope: Krajnji galaktički izazov

U suradnji s 13 sveučilišta i institucija iz cijelog svijeta, GMT nastoji odgovoriti na pitanje: “Jesmo li sami u svemiru?” Zajedno, ove organizacije teže otkrivanju tajni galaksije, razotkrivanju našeg kozmičkog podrijetla i potencijalno otvaranju puta za razotkrivanje misterija tamne tvari.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.