Novoobjavljeni kartografski prikazi razotkrili su skriveni hidrotermalni sustav ispod legendarnog jezera na Novom Zelandu, poznatog po slavnoj maorskoj ljubavnoj priči. Jezero Rotorua nalazi se u srcu ogromnog drevnog kratera uspavanog vulkana na sjevernom otoku Novog Zelanda. Jezero ima legendarnu povijest: tamo je kći utjecajnog poglavice navodno pobijedila zabranjenu ljubav preplivavši jezero kako bi bila s mladim ratnikom.
Područje Rotorue također je poznato po svojoj bogatoj hidrotermalnoj aktivnosti. Web stranica Turizma Novog Zelanda navodi kako oblaci pare lebde oko obala jezera, dok prisutnost sumpora vodi daje “čarobnu zeleno-plavu” boju. Istraživači iz GNS Science, znanstvenog instituta na Novom Zelandu, kartirali su dno Jezera Rotorua s dosad neviđenom razinom detalja, otkrivši kraterske erupcije, drevne riječne tokove i veliku magnetsku anomaliju na južnom dijelu jezera. Ove nove karte prvi put potvrđuju da se kopneni hidrotermalni sustavi Rotorue protežu do skrivenih dubina jezera.
“Kao kad staviš naočale po prvi put…”
Cornel de Ronde, glavni znanstvenik u GNS Science, za Live Science je rekao da je gledanje na karte bilo kao stavljanje naočala prvi put kad niste ni znali da vam trebaju. “Napokon stavite te naočale i možete vidjeti sitna slova,” rekao je. Karte obuhvaćaju područje od oko 55 kvadratnih kilometara što čini otprilike 68% dna jezera, prema priopćenju GNS Science. Podatke je dijelom prikupila Kraljevska novozelandska mornarica, mapirajući fizičke karakteristike dna jezera koristeći multizračni ekosonder, vrstu sonara. Proveli su i magnetska istraživanja koja su otkrila magnetsku anomaliju.
“Uobičajeno je da s vulkanskim stijenama, kada pređete magnetometrom preko njih, dobijete pozitivne anomalije, ali u ovom slučaju zabilježene su negativne anomalije, vjerojatno zbog vrlo niske magnetske susceptibilnosti,” objasnio je de Ronde.
Magnetit
Vulkanske stijene obično sadrže izrazito magnetski mineral magnetit, no u Jezero Rotorua, istraživači pretpostavljaju da su kroz stijene prolazile hidrotermalne tekućine koje su magnetit pretvorile u pirite, poznatije kao ludo zlato, koji ima gotovo neznatan magnetski signal. Taj hidrotermalni proces mogao bi preokrenuti magnetski signal, što bi objasnilo negativnu anomaliju.
Istraživanja su također otkrila druge dokaze hidrotermalne aktivnosti u blizini magnetske anomalije. Karta toplinskog toka pokazuje toplinu, vjerojatno toplo vodu, koja se uzdiže do dna jezera iz dubine. U istom području vidljivi su i krateri, za koje de Ronde sugerira da su vjerojatno krateri hidrotermalnih erupcija. Unatoč svim tim aktivnostima, temperatura vode blizu dna jezera obično je 14 stupnjeva Celzija, prema de Rondeu. To je zato što je jezero toliko veliko da ima dovoljno hladne vode koja neutralizira toplinu koja dolazi odozdo, pri čemu se temperatura mijenja za samo oko 1 stupanj Celzija tijekom mjeseca.
“Nitko tko pliva u jezeru to ne bi primijetio, ali s pomoću instrumenata, mi to možemo,” rekao je de Ronde
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.