kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Astronomi uočili disk koji stvara mjesec u dubokom svemiru
Svemir

Astronomi uočili disk koji stvara mjesec u dubokom svemiru

objavljeno

Po prvi su put astronomi pouzdano registrirali prisutnost prašnjavog diska koji stvara mjesec oko protoplaneta u egzoplanetarnom sustavu. To je uspjelo zahvaljujući radio teleskopu ALMA koji je promatrao sustav mlade zvijezde PDS 70.

Kako su astronomi pronašli disk koji stvara mjesec u dubokom svemiru?

Zadatak pretraživanja protoplaneta smještenih u diskovima s plinovima i prašinom oko mladih zvijezda izuzetno je važan za egzoplanetologiju, jer promatranja takvih objekata omogućuju pročišćavanje modela nastanka i rasta kako samih egzoplaneta, tako i njihovih satelitaegzomjeseca.

Međutim, izravna promatranja protoplaneta prilično su teška, uglavnom znanstvenici pronalaze kandidate za plinske divove u infracrvenom području na velikim udaljenostima od zvijezda.

Do danas je najpouzdaniji slučaj za otkrivanje protoplaneta u okolasnom disku sustav mlade zvijezde male mase PDS 70, koja pripada tipu T Tauri i nalazi se 370 svjetlosnih godina od Sunca.


2018. godine astronomi su dobili prvu direktnu sliku protoplaneta i kasnije pronašli drugi protoplanet u sustavu. PDS 70b je na prosječnoj udaljenosti od zvijezde 22 astronomske jedinice, a PDS 70c je 34 astronomske jedinice od zvijezde, oba planeta imaju mase manje od 10 Jupiterovih masa.

Izvorna slika sustava PDS 70 i njegovog diska za stvaranje mjeseca, dobivena putem ALMA-e. Izvori: ALMA, Myriam Benisty i sur.

Skupina astronoma predvođena Myriam Benisty sa Sveučilišta u Grenoblu u Francuskoj objavila je rezultate promatranja PDS-a 70 pomoću radioteleskopskog sustava ALMA, čija je svrha bila proučavanje značajki sustava na slikama visoke rezolucije. Promatranja su provedena na valnoj duljini od 855 mikrometara i omogućila su razlikovanje detalja veličine do 2,3 astronomske jedinice.

Znanstvenici su pronašli kompaktni izvor zračenja smješten u blizini protoplanete PDS 70c i odvojen od diska koji stvara mjesec. Njegov radijus procijenjen je na manje od 1,2 astronomske jedinice.

Ako pretpostavimo da zračenje generiraju zrna prašine veličine 1 mikrometar ili 1 milimetar, tada će masa prašine u pronađenom izvoru biti 0,031, odnosno 0,007 Zemljine mase.

https://kozmos.hr/nova-vrsta-svemirske-prasine-s-meteorita-otkriva-podrijetlo-vode-na-zemlji/

Istraživači su došli do zaključka da po prvi puta promatraju cirkuplanetarni disk, čija je tvar možda dovoljna za stvaranje tri satelita planeta.

Astronomi su također otkrili prošireni i slabiji izvor zračenja u blizini protoplanete PDS 70b, što se može protumačiti kao difuzniji disk koji stvara mjesec.

Znanstvenici se nadaju da će daljnja proučavanja plinske kinematike i kemijskog sastava diska PDS 70 poboljšati modele za formiranje satelita, interakciju planeta i diskova i isporuku različitih tvari u atmosferu mladih planeta.

Pogledajte video u nastavku za nevjerovatno putovanje kroz svemir  sve do PDS 70 sustava gdje su astronomi prvi put u povijesti promatrali disk koji stvara mjesec oko protoplanete.


Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr

Izvori:

• Dobrijevic, D. (2021, July 22). Astronomers spot 1st moon-forming disk around an alien world. Space.com.
 ESO. (n.d.). Astronomers make first clear detection of a moon-forming disc around an exoplanet.
• Phys.org. (2021, July 22). Astronomers make first clear detection of a moon-forming disc around an exoplanet.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.