Znanstvenici su uočili nevjerojatan kozmički događaj: par galaksija u procesu spajanja koji se dogodio prije 12,8 milijardi godina. Očekuje se da će ovo spajanje rezultirati stvaranjem tzv. “čudovišne galaksije”, jednog od najsjajnijih objekata u svemiru. Ovo otkriće, objavljeno u časopisu The Astrophysical Journal, pruža ključne uvide u rani razvoj galaksija i crnih rupa, otkrivajući nove aspekte evolucije svemira. Kvazari su izuzetno svijetli objekti koji nastaju kada materija padne u supermasivnu crnu rupu u središtu galaksije. Prema dominantnoj teoriji, spajanje dviju galaksija bogatih plinom može izazvati snažnu gravitacijsku interakciju koja usmjerava plin prema crnim rupama, aktivirajući kvazare. Međunarodni tim astronoma, pod vodstvom Takume Izumija, koristio je ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) radio teleskop kako bi proučio najraniji poznati par bliskih kvazara.
Ovaj par kvazara otkrio je Yoshiki Matsuoka sa Sveučilišta Ehime u Japanu, analizirajući slike snimljene Subaru teleskopom. Ovi kvazari, koji se nalaze u smjeru zviježđa Djevice, postojali su unutar prvih 900 milijuna godina nakon Velikog praska. Iako su kvazari u ovoj fazi još uvijek relativno slabi, ALMA je uspjela mapirati njihove matične galaksije. Promatranja su pokazala da su galaksije povezane “mostom” plina i prašine, što jasno sugerira da su u procesu spajanja.
Promatranja ALMA teleskopa omogućila su znanstvenicima da izmjere količinu plina, ključnog sastojka za stvaranje novih zvijezda. Otkrili su da su obje galaksije iznimno bogate plinom, što ukazuje na to da će spajanje, osim što će povećati aktivnost kvazara, također potaknuti intenzivno stvaranje zvijezda – fenomen poznat kao “eksplozija zvijezda” ili “starburst.” Ova kombinacija pojačane aktivnosti kvazara i eksplozije zvijezda mogla bi rezultirati stvaranjem izuzetno sjajne “čudovišne galaksije” u ranom svemiru. Ovo otkriće predstavlja značajan napredak u našem razumijevanju evolucije galaksija i kvazara te pruža jedinstvene uvide u dinamiku svemira u njegovim najranijim fazama.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.