kozmos.hr
Astronomija

Astronomi otkrili ključnu tajnu nastanka divovskih galaksija svemira

Spiralna galaksija NGC 628 udaljena je 32 milijuna svjetlosnih godina u zviježđu Riba. Zasluge: NASA, ESA, CSA, STScI, Janice Lee (STScI), Thomas Williams (Oxford) i PHANGS tim.
objavljeno

Astronomi vjeruju da su napokon riješili misterij kako su nastale najveće galaksije svemira.


Astronomi vjeruju da su na pragu rješenja jednog od najvećih misterija kozmologije: kako su nastale najveće galaksije svemira. Ove masivne eliptične galaksije, koje izgledom podsjećaju na ‘zaobljene lopte’ u usporedbi s ravnim spiralnim Mliječnim putem, desetljećima su zbunjivale znanstvenike.

Neobična galaksija NGC 3256 dominira ovom slikom NASA/ESA/CSA svemirskog teleskopa James Webb. Ova galaksija veličine Mliječne staze nalazi se oko 120 milijuna svjetlosnih godina od nas u zviježđu Vela i stanovnik je superjata Hydra-Centaurus.
Neobična galaksija NGC 3256 dominira ovom slikom NASA/ESA/CSA svemirskog teleskopa James Webb. Ova galaksija veličine Mliječne staze nalazi se oko 120 milijuna svjetlosnih godina od nas u zviježđu Vela i stanovnik je superjata Hydra-Centaurus.

Znanstveni rad, koju je vodilo Sveučilište u Southamptonu, u suradnji s međunarodnim stručnjacima, identificirala je moguće izvorište ovih drevnih divova. Koristeći najnaprednije teleskope i sofisticirane tehnike, istraživački tim otkrio je uvjerljive dokaze da su galaktički sudari i tokovi hladnog plina u ranom svemiru igrali ključnu ulogu u stvaranju ovih kolosalnih sustava.

Kako su kozmički sudari oblikovali divove svemira

Dr. Annagrazia Puglisi sa Sveučilišta u Southamptonu, jedna od autorica studije, objašnjava kako ove goleme galaksije duguju svoje stvaranje dramatičnim kozmičkim događajima prije milijardi godina. “Sudar dviju disk-galaksija uzrokovao je da plin—gorivo za stvaranje zvijezda—potone prema njihovim središtima, stvarajući trilijune novih zvijezda,” izjavila je. Ovi galaktički sudari dogodili su se prije otprilike 8 do 12 milijardi godina, tijekom najdinamičnije faze evolucije svemira.

Smješten u zviježđu Herkula, otprilike 230 milijuna svjetlosnih godina udaljena, NGC 6052 predstavlja par galaksija u sudaru. Izvor: ESA (Europska svemirska agencija)
Smješten u zviježđu Herkula, otprilike 230 milijuna svjetlosnih godina udaljena, NGC 6052 predstavlja par galaksija u sudaru.
Izvor: ESA (Europska svemirska agencija)

Istraživanje, objavljeno u časopisu Nature, uključivalo je analizu više od 100 galaksija u nastajanju pomoću ALMA-e (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), najnaprednijeg radio teleskopa na svijetu smještenog u čileanskoj pustinji Atacama. Tim je otkrio da intenzivno stvaranje zvijezda u jezgrama tih galaksija predstavlja glavni mehanizam iza njihove sferoidne strukture i goleme veličine.

“Ovo je prvi stvarni dokaz da sferoidne galaksije nastaju izravno kroz intenzivne epizode stvaranja zvijezda u središtima udaljenih galaksija,” izjavila je dr. Qing-Hua Tan iz Opservatorija Purple Mountain, voditeljica istraživanja. Prema nalazima, ove galaksije formiraju se nevjerojatnom brzinom, dok plinovi hitaju prema unutrašnjosti hraneći crne rupe i istovremeno pokrećući stvaranje zvijezda brzinama čak 100 puta većim nego u Mliječnom putu.

Iskrivljena spiralna galaksija u središtu, koja izgleda kao Pingvin, i kompaktna eliptična galaksija lijevo, koja izgleda kao Jaje, nalaze se u aktivnom 'zagrljaju'. Nova slika u bliskoj i srednjoj infracrvenoj svjetlosti, snimljena teleskopom James Webb povodom druge godine znanstvenih promatranja, pokazuje da je njihova interakcija obilježena blagim plavim sjajem u obliku obrnute slova U. Zasluge: NASA, ESA, CSA, STScI.
Iskrivljena spiralna galaksija u središtu, koja izgleda kao Pingvin, i kompaktna eliptična galaksija lijevo, koja izgleda kao Jaje, nalaze se u aktivnom ‘zagrljaju’. Nova slika u bliskoj i srednjoj infracrvenoj svjetlosti, snimljena teleskopom James Webb povodom druge godine znanstvenih promatranja, pokazuje da je njihova interakcija obilježena blagim plavim sjajem u obliku obrnute slova U. Zasluge: NASA, ESA, CSA, STScI.

Pogled u prošlost kroz buduću tehnologiju

Studija je omogućena zahvaljujući otvorenim bazama podataka poput A3COSMOS i A3GOODSS, što je istraživačima omogućilo detaljna promatranja galaksija starijih milijardama godina. U budućnosti, tim planira kombinirati svoje nalaze s podacima najmodernijih opservatorija, uključujući Svemirski teleskop James Webb, satelit Euclid i kinesku svemirsku postaju.

Dr. Puglisi istaknula je važnost ovog koraka: “Kombiniranjem tih podataka moći ćemo dobiti cjelovitiju sliku o formiranju ranih galaksija i razumjeti kako se svemir razvijao od svojih početaka do danas.”

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.