Nakon niza odgoda i tehničkih problema iz NASA-e su objavili da će se raketa i letjelica misije Artemis I vratiti s platforme u zgradu za montažu.
Artemis I misija
Artemis I (ranije Exploration Mission-1) bit će prvi test NASA-inih sustava za istraživanje dubokog svemira – svemirske letjelice Orion, rakete Space Launch System (SLS) i zemaljskih sustava u svemirskom centru Kennedy u Cape Canaveralu na Floridi.
Artemis I prva je u nizu sve složenijih misija. Riječ je o misiji koja za cilj ima testno letenje bez posade koji će pružiti temelj za ljudska istraživanja dubokog svemira i pokazati našu predanost i sposobnost proširenja ljudskog postojanja na Mjesec i dalje.
Letjelicu će lansirati najmoćnija raketi na svijetu, a letjet će dalje nego druga ranija letjelica. Putovat će 450 tisuća kilometara od Zemlje, tisućama kilometara iza Mjeseca, tijekom misije od oko četiri do šest tjedana. Orion će ostati u svemiru dulje nego što je to učinio bilo koji brod za astronaute bez pristajanja na svemirsku stanicu.
Problemi s misijom
Raketa i letjelica postavljeni su na platformu za lansiranje 17. ožujka kako bi se obavila ‘mokra generalna proba’ (eng. wet dress rehearsal) tijekom se provodi punjenje SLS-a raketnim gorivom, probno odbrojavanje do polijetanja te – općenito – testiranje svih mehanizama i procesa koji će voditi do samog lansiranja.
Testiranje je počelo 1. travnja i trebala je završiti oko 48 sati kasnije, no nekoliko tehničkih problema i lansiranje privatne misije astronauta Ax-1 8. travnja s obližnje platforme, znatno su pomaknuli stvari.
U subotu (16. travnja) NASA je objavila odluku koja će još više odgoditi testiranje. Naime, planiraju vratiti SLS i Orion u zgradu za montažu vozila (VAB) kako bi riješili neke uočene probleme (neispravan ventil u mobilnom lansirnom tornju te curenje vodika u jednoj od ‘pupčanih’ linija koje povezuju toranj s raketom). Vraćanje će također omogućiti nadogradnju sustava koji koriste plinoviti dušik.
‘Skidanje’ s platforme
Iako NASA-in tim još uvijek analizira podatke i planira sljedeće korake, plan je vratiti letjelicu u zgradu za montažu početkom sljedećeg tjedna. Charlie Blackwell-Thompson, direktor lansiranja Artemisa, rekao je da je trenutni plan da se povratak odvije oko utorka 26. travnja.
Raketi će vjerojatno trebati oko 12 sati da se vrati u postrojenje – otprilike koliko je, primje mjesec dana, trajala i njena ‘vožnja’ prema platformi za lansiranje. Nejasno je koliko će dugo Artemis ostati u zgradi, jer tim još nije siguran koliko ih posla čeka.
Nove odgode
Primjerice tim može odlučiti ograničiti svoje aktivnosti na minimum koji je potreban za ‘mokro testiranje’ – što će smanjiti vrijeme provedeno u zgradi – ili se pak mogu odlučiti za uvođenje novih modifikacija koje će pomoći SLS-u i Orionu da se pripreme za njihovo stvarno lansiranje.
No iz NASA-e uvjeravaju da će definitivno završiti što su započeli – „Apsolutno ćemo se vratiti [na platformu]; apsolutno ćemo odraditi mokru generalnu probu. Samo je pitanje koje je pravo vrijeme i pravi način da se to učini,“ rekao je Tom Whitmeyer, jedan od čelnih ljudi tima.
NASA je namjeravala lansirati Artemis I već sredinom lipnja, no već je sada jasno da će se taj rok teško postići s obzirom na sve ove odgode i komplikacije. Umjesto toga pretpostavlja se da će lansiranje biti negdje iza srpnja, uz malu vjerojatnost ranijeg lansiranja.
Budite i Vi dio Artemis misije!
Artemis I bit će prvi test letenja bez posade rakete Space Launch System i svemirske letjelice Orion. Ovaj testni let otvara vrata ponovnom ljudskom slijetanju na Mjesec!
Artemis I bit će prva u nizu sve složenijih misija za izgradnju dugoročne ljudske prisutnosti na Mjesecu u narednim desetljećima.
Raketa Artemis I misije sa sobom će također nositi ‘flash’ pogon na koji svatko može upisati svoje ime i prezime ta tako postati dijelom ovog važnog koraka u istraživanju Svemira.
Artemis I spreman za lansiranje
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: