Nakon vode, pijesak je najeksploatiraniji prirodni resurs na planeti. Međutim, njegovo vađenje iz mora, rijeka, plaža i kamenoloma ima utjecaj na okoliš i okolne zajednice.
Velike potrebe za pijeskom
Novo istraživanje istraživača sa Sveučilišta u Ženevi (UNIGE) i Instituta za održive minerale Sveučilišta Queensland (SMI) otkrila je da bi postupna promjena u preradi minerala mogla drastično smanjiti mineralni otpad – najveći svjetski tok otpada – uz stvaranje održivog izvor pijeska.
Nazvan “rudni pijesak”, ovaj materijal ima potencijal da se istovremeno pozabavi s dva globalna izazova održivosti, prema izvješću “Rudni pijesak: potencijalno novo rješenje za jalovinu rudnika i globalne krize održivosti pijeska”.
Beton, asfalt, staklo, elektronski čipovi: pijesak ima mnogo primjena. Sastavljen od malih mineralnih čestica, ovaj granulirani materijal dolazi iz osjetljivih dinamičkih okruženja kao što su mora, plaže, jezera i rijeke ili iz statičnih kopnenih okruženja poput drevnih riječnih naslaga i kamenoloma. Procjenjuje se da se godišnje potroši 50 milijardi tona pijeska.
Tijekom posljednja dva desetljeća potražnja se utrostručila prvenstveno zbog urbanizacije i rasta stanovništva.
Osim rizika od lokalnih nestašica, vađenje takve količine pijeska ima ekološke i društvene posljedice. Primjerice, dovodi do erozije riječnih obala, što značajno povećava rizik od poplava.
Rješavanje oba izazova održivosti jednim rješenjem
Proizvodnja rudnog pijeska može pomoći u smanjenju proizvodnje mineralnog rudarskog otpada, a time i daljnjem nagomilavanju rudarskog otpada.
Mineralni otpad iz vađenja ruda trenutno predstavlja najveći tok otpada na planetu, procjenjuje se na 30-60 milijardi tona godišnje
Voditelj SMI-jevog programa za razvoj minerala, profesor Daniel Franks, rekao je da rudni pijesak ima potencijal istovremeno riješiti dva globalna izazova održivosti. “Razdvajanje i prenamjena ovih materijala nalik pijesku prije nego što se dodaju u otpad ne samo da bi značajno smanjila količinu otpada koji nastaje, već bi mogla stvoriti i izvor pijeska.”
Smanjenje emisije ugljika
U 12-mjesečnom istraživanju neovisno su uzorkovali i istraživali pijesak proizveden iz iskopavanja željezne rude.
Nakon analize kemijskih svojstava i nekih procesa rafiniranja, istraživači su uspjeli pokazati da bi se dio toka materijala koji bi inače završio kao ostatak mogao koristiti kao zamjena za građevinski i industrijski pijesak
“Ako se ovi rezultati mogu replicirati s drugim vrstama mineralnih ruda, postoji potencijal za veliko smanjenje globalnog otpada.”
Rudni pijesak mogao bi potencijalno zamijeniti 1 milijardu metričkih tona potražnje pijeska u Kini”, objašnjava Daniel Franks.
Osim toga, procjena životnog ciklusa rudnog pijeska, temeljena na slučaju Vale, pokazuje da bi zamjena pijeska prirodnog izvora s pijeskom iz rude potencijalno mogla dovesti do neto smanjenja emisija ugljika tijekom proizvodnje pijeska.
Pogodnost za rudarske tvrtke
“S obzirom na koproizvodnju rude i pijeska značajna je prednost za rudarske tvrtke: smanjuje se velika količina otpada koja ometa operativne rudarske aktivnosti, a istodobno može ostvariti dodatne prihode. Rudni pijesak je korak prema “rudniku bez ostataka”, objašnjava Pascal Peduzzi.
Zemlje u razvoju imaju manje mogućnosti za korištenje recikliranih agregatnih materijala, s obzirom na njihovu noviju infrastrukturu. Međutim, mnogi imaju rudarske operacije koje mogu generirati rudni pijesak kao nusproizvod.”
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvor: Universite de Geneve- UGE “Solution to world’s largest waste stream: Make sand, ” (11. travnja 2022.)