NASA-ina nadolazeća misija SPHEREx – u mnogočemu slična teleskopu James Webb – imat će zadatak svakih šest mjeseci snimati kartu svemiru s nevjerojatnim detaljima.
SPHEREx misija
NASA-ina nadolazeća misija SPHEREx moći će skenirati cijelo nebo svakih šest mjeseci i stvoriti kartu svemira kakvu do sada nismo mogli niti zamisliti.
Lansiranje je predviđeno za travanj 2025. godine. Misija bi, među ostalim, trebala ispitat i što se dogodilo unutar prve sekunde nakon Velikog praska, kako se galaksije formiraju i razvijaju te proučiti molekule ključne za nastanak života – ponajprije vode koja se nalazi ‘zarobljena’ u mnoštvu leda naše galaksije. Postizanje ovih ciljeva zahtijevat će vrhunsku tehnologiju, a NASA je ovog mjeseca odobrila konačne planove za sve komponente zvjezdarnice:
„Na prijelazu smo s rada s računalnim modelima na rad s pravim hardverom. Dizajn svemirske letjelice, ovakav kakav je, je potvrđen. Pokazali smo da je to izvedivo do najsitnijih detalja. Dakle, sada stvarno možemo početi graditi i sastavljati,“ rekao je Allen Farrington, voditelj projekta SPHEREx pri NASA-i.
Drugačiji pogled u nebo
Kako bi odgovorili na velika pitanja o svemiru, znanstvenici moraju gledati na nebo na različite načine. Mnogi teleskopi, poput NASA-inog svemirskog teleskopa Hubble, izgrađeni su da se usredotoče na pojedinačne zvijezde, galaksije ili druge kozmičke objekte i da ih detaljno proučavaju.
Međutim SPHEREx (skraćenica od Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer) pripada drugoj klasi svemirskih teleskopa koji brzo promatraju velike dijelove neba, istražujući mnoge objekte u kratkom vremenskom razdoblju.
SPHEREx će skenirati preko 99% neba svakih šest mjeseci. Za usporedbu Hubble je u više od 30 godina rada promatrao oko 0,1% neba. Iako teleskopi poput SPHERExa ne mogu vidjeti objekte s istom razinom detalja kao ‘ciljani’ teleskopi, zato imaju potencijal odgovoriti na pitanja o tipičnim svojstvima tih objekata u cijelom svemiru.
James Webb i SPHEREx
NASA-in nedavno lansirani svemirski teleskop James Webb ciljat će pojedinačne egzoplanete, mjereći njihovu veličinu, temperaturu, vremenske obrasce i sastav.
No za odgovor na pitanja poput formiraju li se egzoplaneti u prosjeku u okruženjima koja su pogodna za život kakav poznajemo znanstvenici će odgovor morat potražiti u SPHEREx-u koji će mjeriti rasprostranjenost materijala za održavanje života poput vode koji se nalaze u zrncima ledene prašine u galaktičkim oblacima iz kojih se rađaju nove zvijezde i njihovi planetarni sustavi.
Astronomi vjeruju da je voda u Zemljinim oceanima – koja je bila neophodna za rani život na Zemlji– izvorno potjecala iz takvog međuzvjezdanog materijala.
SPHEREx i Webb razlikuju se ne samo po pristupu proučavanju neba već i po fizičkim parametrima. Webb je najveći teleskop koji je ikada letio u svemir, s primarnim zrcalom od 6.5 metara koje će mu omogućiti da snima slike u rezolucijama kakve su do sada bile nezamislive za svemirske teleskope. Webb također ima ‘štit’ od sunčeve svjetlosti koji je površine teniskog terena. S druge strane SPHEREx ima primarno zrcalo od 21 cm i štitnik od Sunca promjera ‘samo’ 3.2 metra.
James Webb poslao prve fotografije
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram