Tim astronoma s MIT-a uočio je svemirsku pojavu za koju postoje snažne indikacije da je riječ o nedavno ‘rođenoj’ crnoj rupi!
Nevjerojatno otrkiće
Znanstvenici su možda uhvatili crnu rupu – ili možda neutronsku zvijezdu – u činu rođenja. Godine 2018. astronomi su uočili misteriozni signal koji dolazi s udaljenosti od otprilike 200 milijuna svjetlosnih godina. Isprva su mislili da je supernova, ali bila je daleko svjetlija i brža od bilo koje prethodne eksplozije.
Događaj, koji je kasnije dobio nadimak Cow, godinama je zbunjivao znanstvenike – sve do sada. Tim znanstvenika s MIT-a pratio je neobičnu ‘bljeskalicu’ do njenog izvora, pronašavši nešto intrigantno: milijune visokoenergetskih impulsa X-zraka koji su bljeskali u pravilnim intervalima, emitirajući bljesak u svakih 4,4 milisekunde.
Astronomi su izračunali brojke i otkrili da je objekt koji je emitirao baklje bio širok najviše 1000 kilometara, s masom gotovo 800 puta većom od mase Sunca – nedovoljno velik, drugim riječima, da bi bio potpuno izrasla crna rupa.
„Vjerojatno smo otkrili rođenje kompaktnog objekta u supernovi“, rekao je Dheeraj Pasham, znanstveni znanstvenik MIT-a i glavni autor rada objavljenog ovog tjedna u časopisu Nature Astronomy.
‘Beba crna rupa’
Druga mogućnost je da je Cow bila supernova koja je dovela do stvaranja neutronske zvijezde – izuzetno kompaktnih ostataka zvijezde koja umire.
Međutim, kako je rekao Pasham, „količina energije bila je za redove veličine veća od tipične supernove s kolapsom jezgre i pitanje je bilo što bi moglo proizvesti ovaj dodatni izvor energije?“ Dodao je kako se „ovo događa u normalnim supernovama, ali to nismo prije vidjeli jer je to tako neuredan proces. Mislimo da ovi novi dokazi otvaraju mogućnosti za pronalaženje ‘beba crnih rupa’ ili ‘beba neutronskih zvijezda’.“
Pasham tim sada istražuju je li se mala crna rupa možda rodila tijekom supernove, a otkriće bi moglo promijeniti način na koji razumijemo svemir i možda dovesti do otkrića potpuno nove klase kompaktnih nebeskih objekata.
Divovska crna rupa galaksije M87 ispaljuje ‘mlazove’ gotovo brzinom svjetlosti
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: