U kutu sjeveroistočne obale Katara, među pješčanim dinama osamljene pustinje, nalazi se Al Jassasiya, najveće i najvažnije mjesto stijenske umjetnosti ove zemlje.
Ovdje su ljudi prije nekoliko stoljeća koristili niz niskih vapnenačkih izdanaka kao platno na koje bi klesali simbole, motive i predmete koje su promatrali u svom okruženju.
Arheolozi su u Al Jassasiji pronašli ukupno oko “petroglifa”. Uglavnom su to zagonetni tragovi raspoređeni u različite uzorke, uključujući redove i rozete, ali i upečatljivi prikazi jedrenjaka, obično gledani odozgo, ali također prikazani u linearnom profilu, među ostalim simbolima i znakovima.
“Iako je stijenska umjetnost uobičajena na Arapskom poluotoku, neke rezbarije u Al Jassasiji su jedinstvene i ne mogu se naći nigdje drugdje”, rekao je za CNN Ferhan Sakal, voditelj iskopavanja i upravljanja lokalitetima u Muzejima Katara.
“Ove rezbarije predstavljaju visok stupanj kreativnosti i sposobnosti promatranja [od strane] umjetnika koji su ih izradili”, rekao je. “Također apstraktnog razmišljanja, jer nisu mogli vidjeti dow (tradicionalni brod) odozgo.”
U Kataru postoji oko 12 značajnih petroglifnih nalazišta, smještenih uglavnom duž obala zemlje – iako se neke rezbarije mogu vidjeti čak i u srcu Al Bidda Par u Dohi, s pogledom na Corniche, popularnu šetnicu uz obalu.
Al Jassasiya, oko sat vremena sjeverno od uber-moderne prijestolnice Katara i blizu stare luke Al Huwaila, otkrivena je 1957.
Od svih dokumentiranih pojedinačnih figura i kompozicija, više od trećine čine „tragovi šalica“ u različitim konfiguracijama, oblicima i veličinama.
Postoje mnoge teorije o uzorcima koje čine ove rezbarije, među njima su one da su se koristile za igranje društvenih igara; za proricanje; ili za sortiranje i skladištenje bisera; ili kao sustavi za izračunavanje vremena i plime i oseke.
“Po mom mišljenju, oni bi mogli imati ritualno značenje i funkciju, koja je vrlo stara pa se ne može etnografski objasniti,” priznao je Sakal, objašnjavajući da su petroglifi — i umjetnost na stijenama, općenito — vrlo izazovni za datiranje.
“Postoje divlje hipoteze o dobi, u rasponu od neolitika do kasnog islamskog doba”, dodao je. “Osobno mislim da nisu sve rezbarije napravljene u isto vrijeme.”
Iako stručnjaci ne mogu sa sigurnošću reći kada su petroglifi Al Jassasiya stvoreni i tko ih je stvorio, svi se slažu da su najfascinantnije i najneobičnije one koje prikazuju čamce.
One nam pružaju informacije o tome kakve su se brodice koristile za ribolov i u industriji bisera, te o tome od kojih su elememata bile sastavljene – prikazuju se šiljaste krme i redovi vesala. Neke također prikazuju tradicionalno arapsko sidro, a neke ćak i europsko.
Stručnjaci mogu samo nagađati zašto postoji toliko rezbarija koje prikazuju plovila u Al Jassasiji, u usporedbi s drugim obalnim petroglifskim nalazištima u Kataru.
“Brodovi su imali snažnu ulogu u vjerovanjima drevnih naroda, koji su ih doživljavali kao simbolično sredstvo prelaska s ovog svijeta na drugi”, istaknuli su Gillespie i Al-Naimi.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr
Izvori:
- Dimitris Sideridis (22. studenog, 2021.), „The mysterious symbols found carved in Qatar’s deserts,“ cnn.com
- https://qm.org.qa/en/visit/heritage-sites/al-jassasiya-rock-carvings/