kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Skrivena prostorija u meksičkoj špilji otkriva tragove zaboravljene civilizacije
Znanost

Skrivena prostorija u meksičkoj špilji otkriva tragove zaboravljene civilizacije

Na narukvicama su prepoznati motivi u obliku slova S, poznati kao xonecuilli. Foto: CINAH Guerrero.
objavljeno

Izgubljena civilizacija za koju se vjerovalo da je nestala bez traga otkrivena je duboko u meksičkoj špilji, skrivenoj unutar planinske regije Sierra de Guerrero.


Na gotovo 2.500 metara nadmorske visine, u gustim šumama meksičke Sierra de Guerrero, speleolozi (Speleologija je skup aktivnosti kojima je cilj istraživanje i/ili okriće špilja) su naišli na skriveni prolaz koji ih je odveo do prostora koji nitko prije nije zabilježio. Ono što su pronašli unutar njega mogao bi biti ključ za razumijevanje naroda čija je povijest nestala iz knjiga, ali ne i iz kamena.

Tijekom nove faze kartiranja špilje Tlayócoc, ruska speleologinja Yekaterina Katiya Pavlova i meksički vodič Adrián Beltrán Dimas odlučili su istražiti neoznačen, djelomično potopljen prolaz. Nisu znali kamo vodi, ali su osjetili da vrijedi riskirati. I bili su u pravu. Prolaz ih je doveo do prostorije koju nitko ranije nije dokumentirao — i koja je bila sve samo ne prazna.

Na vrhovima stalagmita nalazile su se ugravirane narukvice izrađene od morskih školjki, pažljivo postavljene kao da su dio nekadašnjeg obreda. U blizini su pronađeni dijelovi tamnih kamenih diskova, fragment spaljenog drva i školjke puževa veličine ljudske šake. Sve ukazuje na jedan zaboravljeni svijet koji je kroz ove predmete ostavio svoj posljednji trag. Sve ukazuje an tragove koje je ostavila izgubljena civilzacija.

Izgubljena civilzacija

Nakon početnog otkrića, u špilju su se spustili arheolozi iz meksičkog Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest (INAH). Ukupno su iz prostorije iznijeli 14 predmeta: tri cijele narukvice, jedan fragment, školjku golemog puža, ostatke osam kamenih diskova od crnog minerala (dva u cijelosti), spaljeni drveni komadić i niz stalagmita za koje se vjeruje da su ih drevni stanovnici namjerno oblikovali u sferne oblike — možda kako bi ih bolje uklopili u ritualne svrhe.

Narukvice su ukrašene antropomorfnim simbolima, ljudskim licima u profilu, cik-cak linijama i znakovima poznatima kao xonecuilli — zakrivljenim motivima u obliku slova S, koji su često povezani s plodnošću, božanskim silama i mitovima o stvaranju.

izgubljena civilizacija je ovo ostavila u špilji u Meksiku-
Među ukrasima, predmeti sadrže lica u profilu koja vjerojatno prikazuju likove. Foto: CINAH Guerrero.

Prema riječima arheologa Miguela Péreza, analiza konteksta u kojem su predmeti pronađeni otkriva više od same estetike. “Možemo rekonstruirati ne samo njihov simbolički sustav, već i njihove zanatske vještine, društvene odnose i moguće trgovačke putove,” rekao je.

Posebno je intrigantno to što su svi predmeti pronađeni u netaknutom kontekstu — bez znakova da ih je netko kasnije premještao ili kontaminirao. To omogućuje izuzetno precizno proučavanje njihove svrhe i značenja.

Tlacotepehua – zaboravljeni narod na granici izumiranja

Svi dokazi upućuju na to da su predmeti ostavljeni tijekom razdoblja poznatog kao postklasično doba (950. – 1521.), kada je planinsko područje Guerreroa bilo dom narodu Tlacotepehua — gotovo u potpunosti zaboravljenoj etničkoj skupini o kojoj povijesni izvori govore vrlo malo. Iz 16. stoljeća potječu rijetke bilješke koje sugeriraju da su se zbog naglih zahlađenja povukli u niže predjele, ostavivši za sobom vrlo malo fizičkih dokaza o svom postojanju.

Zbog toga je ovo otkriće iznimno važno: ne samo da potvrđuje njihovu prisutnost na tom području, već i otkriva kako su doživljavali svijet oko sebe — špilje kao ulaze u podzemni svijet, ritualne predmete kao posrednike između čovjeka i božanskog.

Arheolog Cuauhtémoc Reyes Álvarez navodi da simboli na narukvicama vrlo vjerojatno imaju veze s kozmogonijom – načinom na koji su drevni narodi tumačili nastanak svijeta i odnos s prirodom. “Vjerujemo da su špilje bile sveti prostori, ulazi u drugi svijet, mjesta gdje se uspostavlja kontakt s božanskim,” objasnio je Reyes.

Crni diskovi i zrcala drugih svjetova

Još jedan intrigantan detalj su crni kameni diskovi koji podsjećaju na zrcala pronađena u drugim dijelovima Meksika, uključujući arheološka nalazišta poput El Infiernilla i regije Huasteca. Iako su udaljena stotinama kilometara, sličnosti ukazuju na moguće kulturne veze između različitih zajednica, razmjenu znanja i zajedničke simbole.

Kombinacija crnih diskova, ritualnih narukvica i pažljivo oblikovanih stalagmita pruža gotovo filmski prikaz davne ceremonije — koja se možda odvijala u tišini podzemlja, daleko od očiju tadašnjeg svijeta, ali s porukom dovoljno snažnom da nadživi stoljeća.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.