kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • Astronaut je snimio nevjerojatne fotografije obližnjih galaksija s Međunarodne svemirske postaje
Svemir

Astronaut je snimio nevjerojatne fotografije obližnjih galaksija s Međunarodne svemirske postaje

Astronaut je snimio nevjerojatne fotografije obližnjih galaksija s Međunarodne svemirske postaje
objavljeno

NASA-in astronaut Don Pettit uspješno je zabilježio nevjerojatan prizor dviju patuljastih galaksija koje orbitiraju Mliječni put. Veliki i Mali Magellanov Oblak, vidljivi samo s južne hemisfere, jasno su prikazani zahvaljujući Pettitovom inovativnom uređaju za stabilizaciju kamere koji je sam izradio i ponio sa sobom u svemir.

Njegove fotografije ne samo da prikazuju ljepotu svemira, već naglašavaju i izazove fotografiranja u uvjetima orbitalne brzine. Pettit je svoje postignuće podijelio na Instagramu, napisavši: “U svemiru možete vidjeti zvijezde! Ovo je ekspozicija s vremenom korištenjem vlastoručno izrađenog uređaja za praćenje koji poništava kretanje @iss-a. Ponio sam ga kao osobnu stvar. Još fotografija dolazi, kao i objašnjenje kako sve to funkcionira.”

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Don Pettit (@astro_pettit)

Kako se fotografiraju zvijezde iz svemira?

Suprotno uvriježenom mišljenju, astronauti na MSP-u imaju nezamislivo jasan pogled na noćno nebo. Bez atmosferskih smetnji i svjetlosnog onečišćenja, zvijezde i galaksije sjaje znatno intenzivnije nego na Zemlji. Međutim, snimanje tih prizora kamerom iznimno je zahtjevno.

Međunarodna svemirska postaja kreće se brzinom od 8 kilometara u sekundi, što otežava stabilizaciju kamere za duže ekspozicije. Pettit je osmislio vlastiti uređaj za praćenje kretanja postaje, omogućivši mu da snimi nevjerojatno jasne fotografije. Dok Zemlja na njegovim fotografijama izgleda kao šareni mutni prikaz, galaksije su oštre i jasno vidljive, što svjedoči o njegovoj kreativnosti i stručnosti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Don Pettit (@astro_pettit)

Zvijezde, za razliku od Mjeseca ili Zemlje, emitiraju znatno slabije svjetlo koje često ostaje nevidljivo na fotografijama zbog prevelike svjetline bližih objekata.Pettit je uspio prevladati te izazove koristeći precizne postavke poput velike brzine okidača i kratkih ekspozicija, stvarajući prizore koji oduzimaju dah

Utjecaj satelita na promatranje svemira

U jednom od svojih videa Pettit je zabilježio prizor koji je opisao kao refleksije sa Starlink satelita. Na prvi pogled, ove refleksije djeluju očaravajuće, no riječ je o svjetlosnim odsjajima solarnih panela satelita, dijela sve većeg broja uređaja koje je u orbitu lansirao SpaceX.

Sve veći broj satelita u orbiti značajno pridonosi svjetlosnom onečišćenju noćnog neba, uključujući područja koja su dosad bila netaknuta umjetnom rasvjetom. Ovo predstavlja ozbiljan izazov za astronome jer otežava promatranje svemira i ometa ključna znanstvena istraživanja. Pettitove fotografije podsjećaju nas na zadivljujuću ljepotu svemira, ali i na rastuće probleme koje uzrokuje ljudska aktivnost u orbiti.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.