Na četiri puta većoj udaljenosti od Plutona, signal s Voyagera 1 putovao je preko 23 sata prije nego što je stigao na Zemlju.
Grupa amaterskih astronoma iz Nizozemske postigla je izvanredan uspjeh uhvativši slab signal NASA-inog svemirskog broda Voyager 1, koji se trenutno nalazi na udaljenosti od 24,9 milijardi kilometara od Zemlje. Koristeći radioteleskop Dwingeloodokazali su da čak i amaterski astronomi mogu pridonijeti istraživanju svemira.
Lansiran 1977. godine zajedno s blizancem Voyagerom 2, Voyager 1 već gotovo pet desetljeća istražuje rubove našeg Sunčevog sustava. Tijekom svog putovanja dostavio je revolucionarne podatke o Jupiteru, Saturnu i međuzvjezdanom prostoru. Međutim, zbog starosti i ograničenih resursa, NASA je bila prisiljena deaktivirati nekoliko znanstvenih instrumenata kako bi produžila radni vijek letjelice.
Posljednjih godina pojavili su se tehnički problemi, uključujući šestomjesečno razdoblje kada je Voyager 1 slao nepovezane podatke. Najnoviji problem dogodio se 19. listopada, kada je komunikacija s brodom potpuno prekinuta. Neočekivano, sustav na brodu riješio je problem samostalno, prebacivši se na slabiji S-band odašiljač koji nije korišten od 1981. godine. NASA-ini inženjeri nisu bili sigurni može li taj odašiljač prenijeti signal na tako velikoj udaljenosti, ali ga je Dubokosvemirska mreža NASA-e(DSN) ipak uspjela detektirati.
Pothvat amaterskih astronoma
Ono što ovaj uspjeh čini izvanrednim jest činjenica da signal nisu detektirali samo NASA-ini moćni instrumenti, već i amaterski astronomi koristeći manji radioteleskop Dwingeloo. Ovaj pothvat zahtijevao je rješavanje tehničkih izazova. Prema podacima CAMRAS-a, teleskopska antena nije prilagođena višim frekvencijama koje koristi Voyager 1.
Kako bi to riješili, tim je dodao novu antenu i primijenio izračune orbite kako bi ispravili Dopplerov pomak frekvencije, koji je nastao zbog kretanja Zemlje i Voyagera 1.
“Ispravljanjem Dopplerova pomaka, signal smo mogli vidjeti uživo u promatračnici teleskopa,” objasnio je CAMRAS. “Kasnija analiza potvrdila je da pomak odgovara orbiti Voyagera 1.”
Na četiri puta većoj udaljenosti od Plutona, signal s Voyagera 1 putovao je preko 23 sata prije nego što je stigao na Zemlju. Ovo dostignuće svrstava radioteleskop Dwingeloo među rijetka instrumenta sposobna za komunikaciju s ovim svemirskim brodom.
Istovremeno, NASA radi na potpunom vraćanju Voyagera 1 u funkcionalno stanje. Inženjeri su uspješno reaktivirali glavni X-band odašiljač, a brod je nastavio prikupljati podatke koristeći četiri preostala znanstvena instrumenta. Unatoč starosti i ograničenim zalihama energije, Voyager 1 bi još nekoliko godina mogao dostavljati dragocjene uvide u svemir izvan našeg Sunčevog sustava.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.