kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • Europska svemirska agencija demonstrirat će stvaranje umjetne pomrčine Sunca uz pomoć misije Proba-3
Tehnologija

Europska svemirska agencija demonstrirat će stvaranje umjetne pomrčine Sunca uz pomoć misije Proba-3

Lansiranje misije Proba-3. Zasluge: ESA/ISRO.
objavljeno

Proba-3, revolucionarna misija Europske svemirske agencije (ESA), uspješno je lansirana danas u svemir uz pomoć Indijske organizacije za svemirska istraživanja (ISRO). Lansiranje je izvedeno u u 11:35 po hrvatskom vremenu, a raketa je precizno slijedila planiranu putanju. Odvajanje satelita potvrđena je kao uspješno, čime je započela ova inovativna misija koja obećava unaprijediti naše razumijevanje Sunca i njegove korone.

Što je misija Proba-3?

Misija Proba-3 zamišljena je kao pionirski projekt za stvaranje umjetnih pomrčina Sunca u svemiru, čime će znanstvenici dobiti priliku za detaljno istraživanje Sunčeve korone – iznimno vruće vanjske atmosfere Sunca. Korona, koja doseže temperature milijunima stupnjeva više nego Sunčeva površina, ključna je za razumijevanje sunčevih vjetrova, koronalnih izbačaja masa (CME) i drugih fenomena koji mogu značajno utjecati na Zemlju i naše tehnologije.

Dosad su prirodne pomrčine Sunca bile rijetka i dragocjena prilika za proučavanje korone, no njihova nepravilna učestalost i kratko trajanje ograničavaju mogućnosti istraživanja. Tradicionalni instrumenti poput koronografa omogućuju simulaciju tih uvjeta, ali često ostavljaju svjetlosni rub koji zaklanja ključne detalje blizu Sunčeve površine. Proba-3 donosi inovativno rješenje: preciznim stvaranjem umjetnih pomrčina u svemiru osigurava se kontinuirano i detaljno promatranje korone.

Kako funkcionira Proba-3?

 

Proba-3 sastoji se od dvije svemirske letjelice koje zajedno stvaraju umjetnu pomrčinu Sunca u svemiru. Prva letjelica pozicionira se 150 metara ispred druge, blokirajući Sunčev disk i bacajući sjenu na stražnju letjelicu. Ovo omogućuje znanstvenicima jasan pogled na Sunčevu koronu, uključujući područje neposredno uz Sunčev disk, sve do udaljenosti od 1,4 milijuna kilometara.

Kako bi se postigla ovakva preciznost, letjelice prate eliptičnu orbitu oko Zemlje, koja ih vodi od visine od 600 kilometara pa sve do 60.530 kilometara. Svaka orbita traje 20 sati, a tijekom šest sati, kada su letjelice najudaljenije od Zemlje, vrše se promatranja korone. Ova precizna formacija predstavlja nevjerojatan tehnološki uspjeh i ističe ESA-inu stručnost u svemirskim istraživanjima.

Ključna pitanja koja Proba-3 istražuje

Misija Proba-3 pružit će znanstvenicima priliku da istraže neka od ključnih pitanja o Suncu:

  • Zašto je korona toliko vruća? Iako je udaljenija od Sunčeve jezgre, korona doseže temperature od milijuna stupnjeva, što je fenomen koji znanost još uvijek ne može u potpunosti objasniti.
  • Kako se Sunčev vjetar ubrzava? Razumijevanje ovog procesa ključno je za predviđanje njegovog utjecaja na Zemlju i svemirsku tehnologiju.
  • Kako nastaju koronalni izbačaji masa (CME)? Ovi masivni plazmeni događaji mogu uzrokovati geomagnetske oluje koje oštećuju satelite i utječu na električne mreže.

Uz to, Proba-3 će prikupljati vrijedne podatke dok prolazi kroz Van Allenove pojaseve, područja snažnog zračenja koja okružuju Zemlju i koja su izravno povezana sa Sunčevom aktivnošću.

Što slijedi?

Proba-3 dio je ESA-inog programa Proba (Project for On-Board Autonomy), koji se fokusira na razvoj i testiranje naprednih tehnologija u svemiru. Iako je Proba-3 četvrta misija u ovom programu, ona nastavlja uspješno nasljeđe svojih prethodnika, uključujući satelit Proba-V, koji i deset godina nakon lansiranja nastavlja obavljati svoju misiju.

Planirano trajanje misije Proba-3 je dvije godine, ali njezin uspjeh već otvara put za buduće projekte poput misije MESOM, koja će omogućiti mjesečne umjetne pomrčine Sunca. Takvi projekti donose revoluciju u proučavanje Sunca, produbljuju naše razumijevanje njegove aktivnosti i pomažu u zaštiti tehnologija koje ovise o svemirskoj stabilnosti.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.