Sve nestabilniji vremenski obrasci ĆĄalju hitne signale za uzbunu, manifestirajuÄi se u obliku ozbiljnih poplava, dugotrajnih suĆĄa i nepredvidivih oborina.
Kako klimatske promjene postaju sve intenzivnije, jedna od najalarmantnijih posljedica je ubrzano isuĆĄivanje rijeka diljem svijeta. ProĆĄla godina zabiljeĆŸila je poraĆŸavajuÄi novi rekord, oznaÄivĆĄi najsuĆĄe uvjete ikada zabiljeĆŸene globalno. Ovaj zabrinjavajuÄi trend nije privremena anomalija â to je odraz sve nestabilnije klime koja naruĆĄava prirodne vodne sustave.
Rast i kriza vodenih resursa
Svjetska meteoroloĆĄka organizacija (WMO) nedavno je izvijestila o dramatiÄnom padu razine rijeka diljem svijeta u posljednjih pet godina. ViĆĄe od polovice svjetskih rijeÄnih slivova suoÄilo se s krizom u 2023. godini, s vodostajima koji su pali ispod normalnih uvjeta. Mnoge regije suoÄile su se sa znaÄajnim deficitima, a ovaj alarmantni obrazac poklopio se s rekordnim toplinskim valovima i ekstremnim vremenskim prilikama poput poplava i suĆĄa, ĆĄto potvrÄuje izravnu povezanost izmeÄu klimatskih promjena i smanjenja vodostaja rijeka.
Celeste Saulo, glavna tajnica WMO-a, istaknula je: “Voda je znak upozorenja klimatskih promjena.” U razgovoru za The Guardian, objasnila je kako sve nestabilniji vremenski obrasci ĆĄalju hitne signale za uzbunu, manifestirajuÄi se u obliku ozbiljnih poplava, dugotrajnih suĆĄa i nepredvidivih oborina. Ovi dogaÄaji uzimaju teĆŸak danak na ekosisteme, gospodarstva i ljudske ĆŸivote.
HidroloĆĄki ciklus izvan ravnoteĆŸe
RastuÄe globalne temperature pojaÄale su hidroloĆĄki ciklus Zemlje, ubrzavajuÄi procese isparavanja i padalina. NaĆŸalost, ovi su procesi postali izrazito nepredvidivi. “SuoÄavamo se s izazovom previĆĄe ili premalo vode,” upozorava Saulo. RavnoteĆŸa vodenog sustava Zemlje brzo se uruĆĄava, ostavljajuÄi mnoga podruÄja u borbi s isuĆĄenim rijekama ili katastrofalnim poplavama.
Dodatnu sloĆŸenost ovoj situaciji donosi prijelaz izmeÄu dva dominantna klimatska ciklusa: La Niñe i El Niña. Ovi suprotni vremenski obrasci utjeÄu na globalnu raspodjelu padalina i temperatura, pri Äemu La Niña donosi hladnije, vlaĆŸnije uvjete, a El Niño toplije i suĆĄnije klime. Iako su ovi ciklusi prisutni stoljeÄima, klimatske promjene dodatno pojaÄavaju njihove uÄinke, ÄineÄi ih ozbiljnijima i manje predvidivima.
U 2023. godini, rijeÄni sliv Amazona â jedan od najvaĆŸnijih izvora slatke vode na planetu â zabiljeĆŸio je najniĆŸe razine vode od 1902. godine. Ova rekordna suĆĄa poklopila se s prijelazom iz La Niñe u El Niño, uz ĆĄiroko rasprostranjeno zagrijavanje oceana. Ovakvi ekstremni vremenski obrasci nisu izolirani dogaÄaji, veÄ dio ĆĄireg i zabrinjavajuÄeg trenda.
Pogled u buduÄnost
Iako WMO-ov izvjeĆĄtaj obuhvaÄa stanje do 2023. godine, trenutni uvjeti rijeka diljem svijeta oslikavaju joĆĄ tmurniju sliku. Nedavna razorna snaga uragana Helene, koji je odnio stotine ĆŸivota i uniĆĄtio Äitave zajednice, dodatno naglaĆĄava destruktivnu snagu klimatskih katastrofa.
Kako se rijeke isuĆĄuju, a vodni sustavi uruĆĄavaju, rizici za globalnu sigurnost hrane, bioloĆĄku raznolikost i ljudsko zdravlje i dalje rastu. Ako klimatske promjene ostanu neobuzdane, slivovi rijeka koji osiguravaju ĆŸivot mogli bi postati sve nestabilniji, ĆĄto bi dovelo do ÄeĆĄÄih i teĆŸih kriza s vodom.