kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Zašto je geolog koji je otkrio najstariju vodu na Zemlji odlučio kušati ju?
Znanost

Zašto je geolog koji je otkrio najstariju vodu na Zemlji odlučio kušati ju?

objavljeno

Godine 2016., tim geologa u dubokom kanadskom rudniku otkrio je vodu staru više od 2,6 milijardi godina, što ju čini najstarijom poznatom vodom na Zemlji. Ova nevjerojatna otkrića izazvala su veliko zanimanje, osobito jer je prethodni rekord za najstariju vodu postavljen samo tri godine ranije – u istom rudniku, od strane istog tima. Međutim, ono što je posebno zanimljivo u ovoj priči prema IFLScience, je činjenica da je jedan od članova tima kušao ovu drevnu tekućinu. Ako zamislimo ovu scenu u filmu, vjerojatno bismo svi vikali: “Nemoj to raditi!”, no u znanstvenom svijetu, kušanje uzoraka ponekad je dio procesa istraživanja. Profesorica Barbara Sherwood Lollar, koja je vodila tim, otkrila je kako je kušanje dio standardne prakse za geologe.

“Ako radite s kamenjem, vjerojatno ste kušali dosta kamenja”, izjavila je za CNN nakon otkrića 2013. godine. Iako kušanje nije znanstveno najpreciznija metoda, slanost vode može biti važan pokazatelj njene starosti – što je voda slanija, to je starija.

Naravno, takva voda nije sigurna za piće u velikim količinama, a Sherwood Lollar istaknula je kako je ta voda “previše znanstveno vrijedna” da bi se trošila na takav način. Ipak, kako bi zadovoljila znatiželju, umočila je prst u vodu i stavila ga na vrh jezika. Ključno pitanje koje se postavlja: Kakav je okus najstarije vode na Zemlji?

Prema riječima Sherwood Lollar, voda je bila “vrlo slana i gorka, puno slanija od morske vode”. Iako to možda ne zvuči privlačno, to nije ni poanta ovakvih istraživanja. Ono što je važno nije okus, već informacije koje ova voda može pružiti. Dok nije poznato jesu li Sherwood Lollar ili netko drugi iz tima kušali vodu otkrivenu 2016. godine, ono što znamo je da je analiza ove drevne vode otkrila nešto fascinantno.

“Gledajući sulfate u vodi, identificirali smo otisak koji ukazuje na prisutnost života”, izjavila je Sherwood Lollar za BBC News. Ovaj “otisak” ili signal bio je rezultat mikrobioloških procesa koji su se odvijali tijekom dugog vremenskog razdoblja. “Mikrobi koji su proizveli ovaj signal to nisu mogli učiniti preko noći,” objasnila je Lollar. “To mora biti dokaz da su mikroorganizmi bili prisutni u ovim tekućinama tijekom geološke vremenske skale.”

Ovo otkriće ukazuje na prisutnost drevanih mikroorganizama u najstarijoj vodi na svijetu. Iako voda nije imala posebno ugodan okus, njena znanstvena vrijednost je neprocjenjiva. Tragovi života u vodi staroj 2,6 milijardi godina? Ovo nevjerojatno otkriće omogućuje daljnje istraživanje povijesti našeg planeta i potencijalnog života duboko ispod površine Zemlje.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.