kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Otkrivena nova vrsta titanosaura u Španjolskoj stara 72 milijuna godina
Znanost

Otkrivena nova vrsta titanosaura u Španjolskoj stara 72 milijuna godina

Iskopavanje vrste Qunkasaura pintiquiniestra na lokalitetu Lo Hueco. Autor fotografije: GBE-UNED.
objavljeno

Znanstvenici su otkrili novu vrstu dinosaura u Španjolskoj, čiji fosili datiraju iz razdoblja prije između 70 i 75 milijuna godina. Ova vijest izazvala je veliko zanimanje u paleontološkoj zajednici, budući da fosili pripadaju titanosauru, poznatom po svojoj impozantnoj veličini i dugom vratu. Otkriće ove vrste predstavlja značajan korak u razumijevanju evolucije dinosaura na području Europe. Fosili su otkriveni na fosilnom lokalitetu Lo Hueco, koji se nalazi u Cuenci, u Španjolskoj. Novoimenovana vrsta, Qunkasaura pintiquiniestra, dobila je ime po regiji Cuenca, španjolskom umjetniku Antoniu Sauri, te po kraljici Pintiquiniestri, liku iz knjige Amadis od Grčke iz 16. stoljeća, koja se kasnije pojavljuje u poznatom djelu Don Quijote.

Prema riječima dr. Pedra Mocha sa Sveučilišta u Lisabonu, jednog od vodećih autora studije, Qunkasaura pintiquiniestra spada u skupinu sauropoda, velikih biljoždera poznatih po svojim masivnim tijelima i dugim vratovima. Sauropodi su među najvećim životinjama koje su ikada hodale Zemljom, a karakteriziraju ih četveronožni hod, stupasti udovi i relativno mala glava u usporedbi s tijelom.

Oklopni divovi prošlosti

Titanosauri su posebna grupa sauropoda koja je poznata po tome što su neki članovi imali dermalni oklop, odnosno koštane ploče koje su prekrivale dijelove njihove kože. Iako su rijetki, nekoliko primjeraka titanosaura već je pronađeno na lokalitetu Lo Hueco, što ovo nalazište čini ključnim za daljnja paleontološka istraživanja. Kostur Qunkasaure pokazao je neke specifične anatomske značajke, uključujući jedinstvene koštane izbočine na vratnim kralješcima, kao i neobičnu kukastu izbočinu na donjem dijelu kralježnice. “Ovi nalazi pomažu nam identificirati Qunkasauru kao posebnu vrstu titanosaura,” objašnjava Mocho. Još zanimljivije, rep ove vrste pokazuje sličnosti s grupom titanosaura poznatom kao aeolosaurini, koji su do sada pronađeni samo u Južnoj Americi. Iako nema dokaza o izravnim evolucijskim vezama između Qunkasaure i aeolosaurina, ove sličnosti mogle bi biti rezultat konvergentne evolucije – fenomena u kojem različite vrste razvijaju slične karakteristike nezavisno jedna od druge.

Europski titanosauri

Novo otkriće dodatno proširuje naše razumijevanje europskih titanosaura, posebice onih koji su živjeli na superkontinentu Lauraziji, koji se kasnije podijelio na Sjevernu Ameriku, Europu i Aziju. Qunkasaura se pridružuje skupini saltasaurusa, koji su već ranije identificirani na tom području, a prisutnost drugih vrsta, poput lirainosaura, dodatno obogaćuje fosilnu raznolikost lokaliteta Lo Hueco. Dr. Mocho ističe kako je ovo prvi put da su na istom lokalitetu pronađene dvije različite loze saltasaurusa. Jedna od tih skupina, Lirainosaurinae, već je dobro poznata u Iberijskom poluotoku, a karakteriziraju je manje i srednje veličine sauropoda. Europa je tijekom kasne krede bila veliki arhipelag, a otoci su omogućili razvoj specifičnih ekosustava u kojima su evoluirale ove vrste. No, Qunkasaura pripada drugoj lozi sauropoda, koja je na Iberijski poluotok stigla prije otprilike 73 milijuna godina. Ovi nalazi sugeriraju da su veće vrste titanosaura došle na to područje znatno kasnije nego ostali dinosauri. “Ovo otkriće donosi nova pitanja o migracijama dinosaura i njihovoj prilagodbi europskim ekosustavima,” zaključuje Mocho.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.