kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Tehnologija
  • /
  • NASA-ina nova lansirna platforma za Artemis misije mogla bi premašiti 2,7 milijardi dolara
Tehnologija

NASA-ina nova lansirna platforma za Artemis misije mogla bi premašiti 2,7 milijardi dolara

Umjetnička interpretacija rakete Space Launch System (SLS) u konfiguraciji Block 1B s posadom, prikazana tijekom noćnog lansiranja s nove mobilne platforme. Zasluge: NASA.
objavljeno

Zbog novih kašnjenja i rasta troškova, glavnog inspektor predviđa da će cijena projekta premašiti 2,7 milijardi dolara, a platforma neće biti spremna prije 2029. godine.


NASA-ina druga mobilna lansirna platforma, ključna za buduće misije u sklopu programa Artemis, suočava se s višegodišnjim kašnjenjima i ogromnim prekoračenjima proračuna. NASA-in Ured glavnog inspektora (OIG) u svom nedavnom izvješću upozorava da bi troškovi mogli dodatno narasti, a dovršetak platforme mogao bi kasniti još više nego što se dosad predviđalo.

Prema izvješću glavnog inspektora, izgradnja mobilne lansirne platforme 2 (ML-2) ozbiljno kasni. Ugovor za njezinu izradu sklopljen je još 2019. godine, kada je vrijednost projekta bila procijenjena na 383 milijuna dolara, s planiranim dovršetkom do 2023. godine. Međutim, izgradnja u Kennedy Space Centeru započela je tek u kolovozu 2023. Zbog novih kašnjenja i rasta troškova, glavnog inspektor predviđa da će cijena projekta premašiti 2,7 milijardi dolara, a platforma neće biti spremna prije 2029. godine.

“Unatoč određenom napretku, NASA se suočava s velikim problemima u preciznom planiranju troškova i rokova za projekt ML-2,” navodi se u izvješću glavnog inspektora. Platforma ML-2 je ključna jer će podržavati veću verziju rakete Space Launch System (SLS) koja će se koristiti za misije počevši od Artemis IV.

Problematična suradnja s Bechtelom

Bechtel National Inc., glavna tvrtka zadužena za izgradnju ML-2, suočava se s velikim izazovima. Iako je konstrukcija započela u kolovozu 2023. godine, Bechtel je bio pod oštrom kritikom još u prethodnim revizijama glavnog inspektora. Prema izvješću iz lipnja 2022., vrijednost ugovora već je tada gotovo utrostručena na više od 1 milijarde dolara, uz kašnjenja do svibnja 2026. Do prosinca 2023., NASA je predvidjela da će cjelokupni trošak projekta porasti na 1,5 milijardi dolara, od čega će 1,3 milijarde dolara ići na ugovor s Bechtelom, a ostatak na druge troškove vezane uz projekt. Dio tih troškova odnosi se na komponente ML-2 koje je NASA preuzela zbog Bechtelovih poteškoća s podizvođačima.

Ovi troškovi nastavljaju rasti. U lipnju 2024., NASA je, prema naputku Kongresa, predala novu procjenu troškova projekta, koja sada iznosi 1,8 milijardi dolara. Rok za isporuku pomaknut je na rujan 2027., no čak i ta brojka nije konačna. Ured glavnog inspektora predviđa da će stvarni trošak, uz dvogodišnje testiranje i pripreme za lansiranje, dosegnuti 2,7 milijardi dolara, od čega će 2,5 milijarde biti dio Bechtelovog ugovora.

Tehnički izazovi i dodatni rizici

Jedan od glavnih razloga povećanja troškova i kašnjenja jest činjenica da ML-2 mora biti prilagođen novoj verziji rakete SLS, koja je znatno veća i snažnija. Platforma ML-2 bit će visoka 118 metara kako bi mogla podržati Block 1B verziju SLS rakete, koja je 12 metara viša od raketa korištenih u prvim Artemis misijama. Također, zamijenit će se trenutna gornja faza rakete, poznata kao Interim Cryogenic Propulsion Stage (ICPS), s novim, snažnijim Exploration Upper Stage sustavom, počevši od Artemis IV misije.

Međutim, glavni inspektor upozorava da tehnički izazovi s kojima se NASA i Bechtel suočavaju mogu dodatno povećati troškove i uzrokovati dodatna kašnjenja. “Unatoč početku izgradnje, projekt i dalje ima značajne tehničke prepreke, uključujući probleme s čeličnim konstrukcijama i moguće promjene u strukturi ML-2, što bi moglo povećati težinu platforme i dodatno podići troškove,” navodi se u izvješću.

Jedan od glavnih problema s kojima se NASA suočava je povećanje težine lansirne platforme kako bi izdržala ogromnu snagu SLS rakete, koja proizvodi 3,9 milijuna kilograma potiska pri lansiranju. Nakon lansiranja Artemis I misije 2022. godine, platforma ML-1 pretrpjela je milijunske štete zbog snažnih udara rakete, pa je za ML-2 potrebna dodatna izdržljivost. Trenutačno NASA koristi ugovor koji omogućuje prekoračenje troškova, poznat kao “cost-plus” pristup. Međutim, glavni inspektor ističe da ovaj model ugovora dovodi do toga da NASA teško može vršiti pritisak na Bechtel kako bi se pridržavao financijskih i vremenskih okvira.

“NASA može malo učiniti kako bi potaknula odgovornost Bechtela za troškove i rokove. Prelazak na ugovor s fiksnom cijenom vjerojatno bi rezultirao značajnim povećanjem troškova jer bi Bechtel morao uključiti dodatne rizike u cijenu,” stoji u izvješću.

Osim toga, promjena vrste ugovora zahtijevala bi dodatnih godinu dana pregovora i milijunske troškove, a Bechtel je upozorio da bi mogao zamijeniti trenutne projektne menadžere po peti put ako se promjene ugovor. S obzirom na trenutačne probleme i tehničke izazove, NASA će morati pažljivo upravljati ovim projektom kako bi izbjegla daljnja kašnjenja i dodatna prekoračenja troškova. Program Artemis, koji ima za cilj povratak ljudi na Mjesec, suočava se s velikim pritiscima, dok javnost i dalje s nestrpljenjem očekuje svako novo lansiranje.

Ovaj projekt je još jedan primjer kako je NASA suočena s velikim izazovima u kontroli troškova i upravljanju ključnim infrastrukturnim projektima. Program SLS-a i Orion letjelice također su suočeni s kašnjenjima i prekoračenjima proračuna, što stavlja dodatni pritisak na cjelokupni Artemis program. Uz ML-2 platformu koja je ključna za buduće misije, uključujući planirane misije na Mars, NASA mora pronaći način kako zadržati kontrolu nad projektom i osigurati pravovremeno izvršenje svih faza projekta.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.