kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Svemir
  • /
  • SpaceX spreman za povijesnu svemirsku šetnju: Polaris Dawn kreće na put
Svemir

SpaceX spreman za povijesnu svemirsku šetnju: Polaris Dawn kreće na put

objavljeno

Četvero članova misije SpaceX Polaris Dawn, koja će ući u povijest kao prva privatna svemirska šetnja, stiglo je ovog ponedjeljka na Floridu, uoči lansiranja planiranog za sljedeći tjedan. Ova petodnevna ekspedicija, nazvana Polaris Dawn, predvođena je američkim milijarderom Jaredom Isaacmanom, poznatim po organizaciji prve potpuno civilne orbitalne misije Inspiration4 iz 2021. godine.

“Prošlo je dvije i pol godine otkako smo najavili Polaris program. Bio je to nevjerojatno uzbudljiv proces razvoja i obuke,” izjavio je Isaacman na konferenciji za medije. Iako nije otkrio financijske detalje projekta, poznato je da je Polaris Dawn dio šireg programa koji obuhvaća tri misije, financirane u suradnji sa SpaceX-om. Za ovu misiju, SpaceX je razvio novu generaciju svemirskih odijela, koja su dizajnirana u bijeloj boji s futurističkim detaljima.

“Ovo će biti epsko,” komentirao je na društvenoj mreži X izvršni direktor SpaceX-a Elon Musk. Lansiranje rakete Falcon 9 zakazano je za rano jutro idućeg ponedjeljka iz Kennedy Space Center-a na Floridi. Među članovima posade su i dvoje zaposlenika SpaceX-a: Sarah Gillis, glavna instruktorica za obuku astronauta, koja je Isaacmana obučavala za misiju Inspiration4, te Anna Menon, bivša zaposlenica NASA-e koja je prešla u SpaceX.

“Godinama sam se trudila zamisliti što znači biti astronaut u svemiru, i ne mogu dočekati da iz prve ruke iskusim to putovanje,” izjavila je Menon. Četvrti član posade je pilot Scott Poteet, dugogodišnji prijatelj Jareda Isaacmana.

Izazovna obuka za povijesnu misiju

Članovi posade prošli su rigoroznu obuku koja je uključivala preko 2.000 sati u simulatoru, sesije u centrifugi, ronjenje s bocama, padobranstvo, i penjanje na vulkan Cotopaxi u Ekvadoru.

“Bez ikakve sumnje, ovo je bila najizazovnija obuka u mom životu,” izjavio je Poteet, bivši pilot borbenih zrakoplova s dvadesetogodišnjim iskustvom u američkom ratnom zrakoplovstvu.

Misija ima tri ključna cilja, uz oko 40 eksperimenata koji će se provoditi tijekom putovanja. Prvi cilj je dosezanje visine od 1.400 kilometara, što je najudaljenija točka koju je svemirska posada postigla još od misija Apollo na Mjesec. Ova misija je posebna jer će Sarah Gillis i Anna Menon postati prve žene koje su putovale najdalje od Zemlje, čime će se upisati u povijest. Za usporedbu, Međunarodna svemirska postaja (MSP) nalazi se na visini od oko 400 kilometara, dok je udaljenost između Zemlje i Mjeseca 380.000 kilometara. Drugi cilj misije je provođenje testa laserske komunikacije između svemirske letjelice i SpaceX-ovih Starlink satelita.

Međutim, najvažniji događaj bit će prva komercijalna svemirska šetnja, koja će se prenositi uživo trećeg dana misije. Budući da kapsula Dragon nema zračnu komoru, cijela letjelica bit će izložena vakuumu svemira kada se otvori izlazni otvor. Dvoje članova posade ostat će unutar kapsule, dok će preostala dva astronauta izaći u svemir, pri čemu će se izmjenjivati. Astronauti će izvoditi različite pokrete kako bi testirali nova svemirska odijela, uključujući i takozvanu “demonstraciju bez ruku,” dok će cijelo vrijeme biti povezani s kapsulom.

Novi horizonti za privatne svemirske misije

Svemirska odijela, koja će se koristiti na ovoj misiji, temelje se na postojećim SpaceX-ovim dizajnima, ali su dodatno razvijena kako bi izdržala ekstremne temperature i opremljena su naprednim kamerama.

“Jednog dana, netko bi mogao nositi verziju ovog odijela dok hoda po Marsu,” izjavio je Isaacman, dodajući kako je “velika čast imati priliku testirati ga na ovom letu.”

Planirana je i druga misija u okviru programa Polaris, dok će treća misija biti prvo posadno putovanje na masivnoj raketi Starship, koja je trenutno u razvoju i namijenjena za buduća putovanja na Mjesec i Mars. Isaacman je istaknuo važnost privatnog sektora u otkrivanju novih granica u svemiru.

“Volio bih da moja djeca jednog dana vide ljude kako hodaju po Mjesecu i Marsu, te kako istražuju naš solarni sustav,” rekao je Isaacman. “Još nismo ni počeli istraživati sve što svemir nudi,” dodao je. “Ima toliko toga što tek treba otkriti i istražiti.”

Pratite Kozmos na Google Vijestima.