Restauracija podvodnog blaga od 250 kvadratnih metara u tijeku.
Ukratko: Potopljeni arheološki park Baia, smješten uz obalu Napulja, i dalje otkriva antičke rimske veličine. Arheološki timovi koji rade pod vodom otkrili su i restauriraju drevni mramorni pod iz rimske vile, izgubljene u moru. Vulkanizam duž obale potopio je antičke gradove koje istraživači još uvijek otkrivaju pod vodom.
Otkriće antičkog rimskog blaga
Pronalaženje ostataka antičkog Rima izgubljenih u vremenu uz obalu Napulja ne zahtijeva lopate ili pijukove. Umjesto toga, istraživači koriste ronilačku opremu kako bi zaronili duboko ispod površine mora i tražili potopljene ostatke rimskog carstva. Najnovije otkriće, pronađeno u Napuljskom zaljevu, uključuje restauraciju mramornog poda od oko 250 kvadratnih metara, izgrađenog prema kraju rimskog carstva kao recepcijska prostorija za tradicionalnu vilu u gradu Baia.
Baia, smještena u Flegrejskim poljima uz obalu Napulja, nekoć je bila odmorište za antičke Rimljane. Blizu komercijalnih i vojnih luka poput Capo Misena i Portus Juliusa, ovo područje je vrvjelo aktivnostima. Međutim, zbog vulkanske aktivnosti, dijelovi obale su počeli tonuti, povukavši sa sobom antičke rimske ruševine carskih kupališta, statua, mozaika i, naravno, mramornih podova.
Podvodni arheološki park Baia sada štiti osam podvodnih lokaliteta, popularnih među roniocima, a neki su čak dovoljno blizu površine da ih mogu istraživati i ronioci s maskom i disalicom. Arheološki park Campi Flegrei, u objavi na Facebooku, naveo je da je restauracija mramornog poda, koju su izveli Naumacos Underwater Archaeology i CSR Restauro Beni Culturali, predstavljala “vrlo kompliciran novi izazov zbog ekstremne fragmentacije ostataka i njihove velike površine.”
Povijesna pozadina i geološki kontekst
Flegrejska polja, nazvana po grčkom izrazu za “goruću Zemlju”, područje su intenzivne vulkanske aktivnosti. Ovaj vulkanizam je uzrokovao sporo spuštanje tla kroz ljudsku povijest, ali brzo u geološkim terminima. Prema arheološkom parku, promjene u volumenu magmatske komore blizu površine ili promjene u toplini koje utječu na volumen vode u poroznom podzemlju mogu uzrokovati fenomen zvan bradiseizam. Ovaj fenomen je potopio antičku obalnu regiju, uključujući gradove poput komercijalnog Pozzuolija, luka blizu Misena i rezidencijalnog naselja Baia.
Prva arheološka istraživanja u tom području zabilježena su 1920-ih, no glavno podvodno istraživanje započelo je tek 1960-ih. Tada je izrađena prva arheološka karta potopljenog grada Baia. Istraživači su pronašli popločanu cestu okruženu zgradama na samo 6 metara dubine, zajedno sa svetištem posvećenim caru Klaudiju. Betonski stupovi pronađeni su oko 400 metara od obale, što je pomoglo u identifikaciji antičke obalne linije. Restauracijski projekti pokretali su se i zaustavljali od 1960-ih.
Najnoviji nalaz predstavlja primjer izuzetno skupog i izazovnog zadatka. Brojni obojeni mramorni komadi čine prostrani ulaz. Iako prvotno nije bio zamišljen kao luksuzni mramorni pod, jer su oštri kvadrati s urezanim krugovima izrađeni od rabljenog mramora, nalaz je izvanredan stoljećima kasnije. Ova otkrića ne samo da osvjetljavaju antičku povijest Rima, već i pružaju nevjerojatne prizore za ronioce i ljubitelje povijesti diljem svijeta.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.