Crne rupe, koje su se nekad smatrale tek teoretskim konstrukcijama izvedenim iz Einsteinove opÄe teorije relativnosti, danas su ĆĄiroko priznate kao stvarni objekti u svemiru, ravnopravni zvijezdama, planetima i galaksijama. MeÄutim, unatoÄ tom priznanju, njihova priroda ostaje obavijena velom misterija, sliÄno kao u vrijeme kada je njemaÄki teoretiÄar fizike Karl Schwarzschild prvi put eksperimentirao s Einsteinovim jednadĆŸbama, sugerirajuÄi moguÄnost postojanja prostorno-vremenskih “rupa” iz kojih nema povratka.
Misterije crnih rupa
U potrazi za dubljim razumijevanjem crnih rupa, fiziÄari Daniel Jampolski i Luciano Rezzolla s Goethe SveuÄiliĆĄta u Frankfurtu ponovno su analizirali osnovne jednadĆŸbe koje opisuju ove enigmatiÄne svemirske fenomene. Njihovo istraĆŸivanje rezultiralo je razvojem nove, intuitivnije teorijske predodĆŸbe, iako niĆĄta manje neobiÄne.
Tradicionalni prikazi crnih rupa Äesto ukljuÄuju paradokse i nesuglasice unutar postojeÄeg fizikalnog okvira. Nasuprot tome, Jampolski i Rezzolla predstavili su koncept gravitacijski zarobljenog “mjehura (bubble)” materije koji moĆŸe sadrĆŸavati dodatne ugnijeĆŸÄene mjehuriÄe, predstavljajuÄi radikalno novi pogled na strukturu crnih rupa.
Nove spoznaje
“ZadivljujuÄe je ĆĄto, Äak i stotinu godina nakon Schwarzschildovog prvog rjeĆĄenja jednadĆŸbi iz Einsteinove opÄe teorije relativnosti, joĆĄ uvijek otkrivamo nove spoznaje,” izjavio je Rezzolla. “To je kao pronalazak zlatnika na veÄ dobro istraĆŸenom putu.”
Crne rupe, s njihovom sposobnoĆĄÄu da “progutaju” bilo koji oblik materije unutar odreÄene granice poznate kao Schwarzschildov polumjer, predstavljaju kljuÄni izazov za fizikalne teorije, posebno kada je rijeÄ o pitanju ĆĄto se dogaÄa s materijom koja prelazi tu granicu. Suvremena fizika joĆĄ uvijek traĆŸi odgovore na pitanja koja nastaju na sjeciĆĄtu kvantne mehanike i teorije relativnosti.
Godine 2001., u pokuĆĄaju da prevladaju ove izazove, kvantni fiziÄar Pawel Mazur i astrofiziÄar Emil Mottola razvili su koncept gravitacijski kondenzirane zvijezde, ili “gravastara“, koji opisuje iznimno tanak sloj materije napuhan tamnom energijom. Ovaj model, dok s vanjske strane nalikuje crnoj rupi, unutraĆĄnjosti pruĆŸa elegantno rjeĆĄenje problema povezanog s gubitkom informacija i izbjegava potrebu za postojanjem singulariteta.
Gravastar i nestar
Inovacija Jampolskog i Rezzolle nadograÄuje na koncept gravastara, predstavljajuÄi “nestar” â strukturu u kojoj se jedan gravastar nalazi unutar drugog, sliÄno ruskoj lutki matrjoĆĄki. “Nestar je poput matrjoĆĄke,” objaĆĄnjava Jampolski, dodajuÄi novu dimenziju u teorijsko razumijevanje crnih rupa.
Iako praktiÄna primjena ovih teorijskih modela joĆĄ uvijek ostaje izvan dosega suvremene astronomije, njihova vrijednost leĆŸi u moguÄnosti da proĆĄire naĆĄe razumijevanje temeljnih principa svemira. “Iako joĆĄ uvijek ne znamo kako bi gravastar mogao nastati, istraĆŸivanje ovih teoretskih modela pomaĆŸe nam da bolje razumijemo crne rupe,” zakljuÄuje Rezzolla.