Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Communications Earth & Environment, upozorava da bi Europa mogla doživjeti ekstremne vrućine i suše, koje su tipične za umjerene scenarije globalnog zagrijavanja predviđene za kraj 21. stoljeća, znatno ranije nego što je to prethodno predviđano.
Studija ukazuje na više od 10% šanse da će Europa iskusiti dvije uzastopne godine ekstremnih vrućina do kraja stoljeća već u periodu između 2050. i 2075. godine. Osim toga, postoji mogućnost da će se u Europi dogoditi i dugotrajne suše koje bi mogle trajati do pet godina.
Klimatske promjene povećavaju frekvenciju istovremenih pojava ekstremnih vremenskih i klimatskih događaja, kao što su suše, toplinski valovi, poplave ili požari, a koje mogu imati ozbiljne socioekonomske posljedice. Postoji neizvjesnost oko toga kako će povećana varijabilnost u Sjevernoatlantskom sustavu utjecati na ove događaje u Europi.
Kakvu ulogu u tome igra varijabilnost Sjevernog Atlantika?
Istraživački tim predvođen Laurom Suarez-Gutierrez proučavao je kako brzo bi se ekstremne vrućine i suše mogle pojaviti u Europi, te kakvu ulogu u tome igra varijabilnost Sjevernog Atlantika u narednim desetljećima. Rad je temeljen na umjerenom scenariju klimatskih promjena koji predviđa globalno zagrijavanje od oko 2,25 °C do kraja stoljeća. Autori su koristili različite mjere za pojedinačne i kombinirane ekstreme toplinskog stresa i suša te se oslanjali na stotinu simulacija iz klimatskog modela Max Planck Institute Grand Ensemble.
Rezultati istraživanja pokazuju da je vjerojatnost ponavljanja ekstremnih događaja toplinskog stresa i suše svake godine veća od deset posto u razdoblju od 2050. do 2074. godine. Vjerojatnost svih oblika toplinskog stresa (kada je zrak vruć i vlažan tijekom dana ili vruć tijekom noći) mogla bi doseći razinu od 1 u 10 već u razdoblju od 2030. do 2039. godine.
Osim toga, studija ističe da će iznadprosječne temperature površine mora u Sjevernom Atlantiku doprinijeti stvaranju suhih i vrućih uvjeta u Europi. Prema autorima, vjerojatnost postizanja temperatura predviđenih za kraj stoljeća bit će dvostruko veća u desetljećima nakon 2030. godine pod ovim uvjetima.
Zaključno, autori ističu da bi varijabilnost klime u Sjevernom Atlantiku mogla dovesti do češćih višegodišnjih razdoblja ekstremnih vrućina i suša u Europi, te naglašavaju potrebu za povećanjem spremnosti za suočavanje s ovakvim potencijalno razornim događajima.”
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr