NASA-in teleskop IXPE (Imaging X-ray Polarimetry Explorer) zabiljeĆŸio je prve polarizirane rendgenske snimke ostatka supernove SN 1006. Novootkriveni rezultati proĆĄiruju znanstvenu sliku o odnosu izmeÄu magnetskih polja i toka visokoenergetskih Äestica koje izlaze iz eksplozija zvijezda.
“Magnetska polja izuzetno su teĆĄka za mjerenje, no IXPE nam pruĆŸa efikasan naÄin za istraĆŸivanje istih,” istaknuo je dr. Ping Zhou, astrofiziÄar sa SveuÄiliĆĄta Nanjing u Jiangsuu, Kina, koji je i vodeÄi autor nove studije o ovim otkriÄima, objavljene u Äasopisu The Astrophysical Journal. “Sada je jasno vidljivo da su magnetska polja SN 1006 u stanju turbulencije, ali istovremeno pokazuju i odreÄeni organizirani smjer.”
SN 1006
SN 1006, koji se nalazi na udaljenosti od pribliĆŸno 6.500 svjetlosnih godina od Zemlje, unutar zvijezÄa vuka (Lupus), predstavlja sve ĆĄto je preostalo nakon goleme eksplozije. Ta se eksplozija dogodila ili uslijed spajanja dvaju bijelih patuljaka ili kada je bijeli patuljak povukao previĆĄe mase od svoje zvjezdane pratilje. Ovaj nebeski fenomen prvi su puta zabiljeĆŸili promatraÄi iz Kine, Japana, Europe i arapskog svijeta u proljeÄe 1006. godine, a njegova svjetlost bila je vidljiva golim okom najmanje tri godine. I dandanas ga moderni astronomi smatraju najsjajnijim zvjezdanim dogaÄajem u zabiljeĆŸenoj povijesti.
Otkako je zapoÄelo moderno promatranje, istraĆŸivaÄi su uoÄili neobiÄnu dvostruku strukturu ostatka, koja se bitno razlikuje od drugih, zaobljenih ostataka supernova. TakoÄer ima izrazito svijetle “udove” ili rubove koji su vidljivi u rendgenskom i gama-zraÄenju.
“Blizina i sjajnost SN 1006 u rendgenskom spektru Äine ga idealnim objektom za mjerenja IXPE teleskopa, posebice zbog njegove kombinacije osjetljivosti na rendgensku polarizaciju i sposobnosti prostornog razluÄivanja regija emisije,” naglasio je Douglas Swartz, istraĆŸivaÄ iz Udruge sveuÄiliĆĄta za svemirska istraĆŸivanja na NASA-inom Marshall Space Flight Centru u Huntsvilleu, Alabama. “Ova integrirana sposobnost kljuÄna je za lokalizaciju mjesta ubrzanja kozmiÄkih zraka.”
Prethodna rendgenska promatranja SN 1006
Prethodna rendgenska promatranja SN 1006 pruĆŸila su prve dokaze da ostaci supernova mogu radikalno ubrzati elektrone i pomogli su identificirati brzo ĆĄireÄe se maglice oko eksplodiranih zvijezda kao izvoriĆĄte visokoenergetskih kozmiÄkih zraka, koji mogu putovati gotovo brzinom svjetlosti.
Znanstvenici su pretpostavljali da je jedinstvena struktura SN 1006 povezana s orijentacijom njezinog magnetskog polja te su teoretizirali da valovi eksplozije supernove na sjeveroistoku i jugozapadu kroÄe u smjeru usklaÄenom s magnetskim poljem, Äime uÄinkovitije ubrzavaju visokoenergetske Äestice.
Nova saznanja IXPE teleskopa pomogla su potvrditi i razjasniti ove teorije, istaknuo je dr. Yi-Jung Yang, astrofiziÄar visokih energija na SveuÄiliĆĄtu u Hong Kongu i koautor studije.
“Polarizacijska svojstva dobivena naĆĄom spektro-polarimetrijskom analizom izvanredno se podudaraju s rezultatima dobivenim drugim metodama i rendgenskim opservatorijima, ĆĄto potvrÄuje pouzdanost i snaĆŸne sposobnosti IXPE teleskopa. Po prvi puta moĆŸemo kartografski prikazati strukture magnetskog polja ostataka supernova na viĆĄim energijama s veÄom preciznoĆĄÄu i detaljnoĆĄÄu, ĆĄto nam omoguÄuje bolje razumijevanje procesa koji pokreÄu ubrzanje ovih Äestica,” rekao je Yang.
Povezanost izmeÄu magnetskih polja i ispuĆĄtanja visokoenergetskih Äestica iz ostatka
IstraĆŸivaÄi tvrde da rezultati pokazuju povezanost izmeÄu magnetskih polja i ispuĆĄtanja visokoenergetskih Äestica iz ostatka. Magnetska polja u ljusci SN 1006 su prema nalazima IXPE teleskopa pomalo neorganizirana, ali ipak pokazuju preferirani smjer. Dok udarni val izvorne eksplozije prolazi kroz okolni plin, magnetska polja postaju usklaÄena s kretanjem udarnog vala. Naelektrizirane Äestice su zarobljene magnetskim poljima oko izvornog mjesta eksplozije, gdje brzo dobivaju na ubrzanju. Ti brzi visokoenergetski Äestice, pak, prenose energiju kako bi odrĆŸale magnetska polja jaka i turbulentna.
IXPE je od svog lansiranja u prosincu 2021. godine promatrao tri ostatka supernovaâCassiopeia A, Tycho i sada SN 1006âpomaĆŸuÄi znanstvenicima razviti opseĆŸnije razumijevanje porijekla i procesa magnetskih polja koja okruĆŸuju ove fenomene.
Znanstvenike je iznenadilo to ĆĄto je SN 1006 polariziraniji od preostala dva ostatka supernova, ali sva tri pokazuju magnetska polja usmjerena tako da pokazuju prema van iz srediĆĄta eksplozije. Kako istraĆŸivaÄi nastavljaju istraĆŸivati podatke koje pruĆŸa IXPE, preusmjeravaju svoje razumijevanje o tome kako Äestice dobivaju na ubrzanju u ekstremnim objektima poput ovih.
PridruĆŸite se raspravi u naĆĄoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram ât.me/kozmoshr