Pogledajte ljepotu Svemira kroz Hubbleovu leću.
NASA je 24. travnja 1990. pokrenula jednu od svojih najuspješnijih misija još od lunarnog programa Apollo, misiju Discovery STS-31 s astronautima Lauren Shriver, Charlesom Boldenom, Stephenom Hawleyem i Bruceom McKendelsom i Catherine Sullivan. Njihov je zadatak bio lansiranje svemirskog teleskopa Hubble, kojeg su stvorili Sjedinjene Države i Europa. To je označilo početak slavnog doba fotografije i istraživanja svemira koje traje još i danas.
Većina ljudi površno poznaje povijest Hubblea – “lansirali su teleskop i onda je NASA shvatila da postoji kvar”. Prošlo je nekoliko tjedana prije nego što je Hubble poslao prve fotografije, a vodstvo projekta pronašlo je sfernu aberaciju. Do svog povratka astronauti Discoverya nisu znali za kvar.
Međutim, njihova misija nije bila nimalo glatka. Nakon završetka lunarnih misija Apollo, NASA-ini astronauti obično su letjeli u niskoj Zemljinoj orbiti, na nadmorskoj visini od oko 300-400 kilometara. Ali Hubble je trebao biti lansiran u puno višu orbitu kako bi izbjegao pad na Zemlju zbog trenja sa Zemljinom atmosferom.
Discovery se uzdigao 600 kilometara iznad površine zemlje! To je astronautima omogućilo hvatanje velikih i teško uočljivih geografskih struktura s malih visina. U brod su natovarene dvije IMAX kamere, što je dovelo do izlaska filma “Sudbina u svemiru” 1994. godine.
Iako nema problema s letenjem na takvoj visini i snimanjem Zemlje, pravi problemi nastali su uklanjanjem Hubblea iz teretnog prostora Discoveryja. Jedan od solarnih panela teleskopa odbio se otvoriti.
Dok su kontrolori na Zemlji razmišljali da zapovjede Hubblu da u potpunosti postavi svoje solarne panele, astronauti Bruce McKendalls i Catherine Sullivan pripremali su se za hitnu svemirsku šetnju. Na kraju, to nije bilo potrebno- solarni paneli su postavljeni slanjem naredbi sa Zemlje.
Nakon što je Hubble lansiran u orbitu, shuttle se podosta odmaknuo dok su zemaljske posade započele provjeravati svoje sustave. Pregledani su samo najosnovniji sustavi odgovorni za ispravnu orijentaciju teleskopa, kontrolu leta i proizvodnju električne energije – aktivacija znanstvenih instrumenata i prve fotografije planirane su za kasnije.
Zbog toga astronauti a nisu znali za zrcalni nedostatak. Dobra vijest bila je da nije utvrđen niti jedan drugi problem. Inače, Discovery bi morao približiti se, dohvatiti Hubble, vratiti ga u teretni prostor i vratiti na Zemlju.
Discovery se sigurno vratio 29. travnja 1990. godine, a astronauti su se, kao i svi drugi iz NASA-inog tima, radovali primanju prve slike. Zvijezda HD96755 fotografirana je, te je slika poslana na Zemlju 20. svibnja.
Iako je Hubbleova slika bila nedvojbeno bolja od one zemaljskih teleskopa, subjekt je bio mutan. Utvrđeno je da je problem u zrcalu teleskopa. Prije lansiranja smatralo se da je najpreciznije uglancano zrcalo, ali pokazalo se da je za 2,2 mikrona ravnije od očekivanog – tj. za 1/50 ljudske vlasi kose. Sitnica , kažete. Ali ta sitnica dovodi do ozbiljne sferne aberacije.
Ali NASA nije svemirska agencija koja će ikada odustati. Ubrzo su smislili plan spašavanja svemirskog teleskopa. Naravno, za plan je trebalo vremena – u ovom slučaju tri godine. Tri godine šala i poražavajućih kritika! Ali za to vrijeme stvoren je COSTAR uređaj za korekciju optike. NASA-in izbor za dizajn instrumenta pao je na Ball Aerospace, koji je sljedećih 26 mjeseci neumorno radio.
Napokon, u prosincu 1993., Endeavour shuttle poletio je s astronautima Richardom Cowiejem, Kennethom Bauersocksom, Storyjem Musgraveom, Claudeom Nicolierom, Jeffreyem Hoffmanom, Markom Leejem i Stephenom Smithom. Uspješno su instalirali instrument COSTAR i 31. prosinca, kada je teleskop ponovno slikao, rezultat je bio potpuno drugačiji.
Napokon, tri godine nakon prvotnog plana, Hubble je bio spreman započeti svoj stvarni posao koji traje i danas, gotovo 30 godina kasnije. Naravno, s vremenom je Hubble u nekoliko navrata nadograđivan i unapređivan u skladu s najnovijim tehnologijama. Kako bismo procijenili stvarno djelo Hubblea, odabrali smo 10 najnevjerojatnijih slika nebeskih objekata ikad snimljenih teleskopom. Uživajte!
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram-t.me/kozmoshr