kozmos.hr
Tehnologija

Katastrofalni kvar rakete SpaceX uzrokovao pad 20 satelita, pokrenuta istraga

Ovaj snimak zaslona iz prijenosa uživo lansiranja satelita Starlink 11. srpnja prikazuje nakupljanje leda od tekućeg kisika na drugoj fazi rakete Falcon 9. (Izvor: SpaceX).
objavljeno

Dvadeset Starlink satelita izgorjelo je u gornjoj atmosferi nakon što su prerano pušteni tijekom neuspjelog lansiranja rakete Falcon 9 prošlog tjedna, što je pokrenulo istragu stručnjaka.


Prerano puštanje satelita

Dvadeset satelita Starlink bilo je prerano pušteno tijekom neuspjelog lansiranja rakete SpaceX prošlog tjedna. Kako prenosi Live Science, nova promatranja potvrdila su da su svi sateliti izgorjeli u gornjoj atmosferi nakon što su pali na Zemlju. Stručnjaci trenutno istražuju uzroke ovog incidenta, a odgovorne rakete ostaju prizemljene dok se istraga ne završi.

Dana 11. srpnja, SpaceX je lansirao raketu Falcon 9 iz Vandenbergove svemirske baze u Kaliforniji u 22:35 po istočnom vremenu, dan kasnije nego što je prvotno planirano. Lansiranje je u početku teklo prema planu; prva faza rakete uspješno se odvojila od druge faze, koja je nosila satelite, prije nego što je sletjela na bespilotni brod u Tihom oceanu. Međutim, druga faza nije uspjela završiti drugo sagorijevanje zbog curenja tekućeg kisika, što ju je ostavilo zarobljenom u niskoj orbiti oko Zemlje. Trenutno nije jasno je li curenje uzrokovalo odgodu lansiranja.


Druga faza rakete uspjela je pustiti svoj teret. Međutim, sateliti su ostali zarobljeni u eliptičnoj orbiti oko Zemlje, s minimalnom visinom od 135 kilometara – otprilike polovina visine na kojoj inače djeluju. Na toj visini, atmosferski otpor usporio je satelite, i počeli su padati natrag prema Zemlji za otprilike 5 kilometara svakom završenom orbitom, napisali su predstavnici SpaceX-a u izjavi 11. srpnja.

“Na ovoj razini otpora, naš maksimalni raspoloživi potisak vjerojatno neće biti dovoljan da uspješno podigne satelite,” napisali su predstavnici SpaceX-a. “Kao takvi, sateliti će ponovno ući u Zemljinu atmosferu i potpuno izgorjeti.”

Pokušaji spašavanja

Tvrtka je preuzela kontrolu nad većinom satelita i naredila im da izvrše sagorijevanja na maksimalnom potisku, poznatom kao “warp 9“, u posljednjem pokušaju da povrate visinu, izvijestio je Space News. No, to nije bilo dovoljno da se spase sateliti.

Kasnija promatranja Jonathana McDowella, astrofizičara s Harvarda, potvrdila su da su svi sateliti doživjeli vatrenu smrt 12. srpnja, izvijestio je Spaceweather.com.

Ponovni ulazak letjelica “nije predstavljao prijetnju drugim satelitima u orbiti niti javnoj sigurnosti,” napisali su predstavnici SpaceX-a. Do sada nije bilo izvješća da su letjelice stigle do površine Zemlje, prema Spaceweather.com.

Ovo je bio prvi neuspjeh lansiranja Falcon 9 od 2016. i najveći pojedinačni gubitak satelita Starlink od veljače 2022., kada je geomagnetska oluja oborila 40 satelita neposredno nakon što su postavljeni u Zemljinu orbitu.

Istraga i posljedice

SpaceX sada istražuje što se dogodilo, pod nadzorom Savezne uprave za zrakoplovstvo SAD-a (FAA), izvijestio je Space.com. Tvrtka neće moći lansirati nijednu Falcon 9 raketu dok se ova istraga ne završi.

SpaceX-ov Starship sličnom je sudbinom bio prizemljen od strane FAA 2023. nakon što je eksplodirao nekoliko minuta nakon polijetanja tijekom svog prvog testnog leta 20. travnja prošle godine.

Trenutno nije jasno koliko dugo će rakete Falcon 9 biti prizemljene. No, jedan neimenovani industrijski stručnjak rekao je za Space News da bi letjelice mogle biti prizemljene mjesecima, što bi – ako je točno – prisililo na značajno preuređenje rasporeda lansiranja tvrtke za ostatak godine.


Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.