Oko 40 kružnih struktura otkriveno je ispod površine jezera Michigan, a istraživači iz laboratorija američke agencije NOAA, koja se bavi proučavanjem mora i atmosfere, sada ih detaljno analiziraju kako bi bolje razumjeli njihov geološki značaj i moguće povezanosti s poviješću Zemlje. Prvi ih je uočio lovac na brodolome, a sada su ove neobične formacije privukle pozornost znanstvenika koji vjeruju da bi mogle pružiti dragocjene uvide u geologiju regije i rane faze života na našem planetu.
Otkriće datira iz 2022. godine, kada su istraživači tijekom sonarnih pregleda jezera Michigan uočili neobične kružne udubljenja na dnu. Ove formacije, promjera između 91 i 183 metra, otkrivene su oko 22,5 kilometara jugoistočno od Sheboygana, protežući se prema Port Washingtonu. Brendon Baillod, lovac na brodolome koji ih je među prvima uočio, opisao ih je kao “nepravilnog oblika i raštrkane po dnu jezera u skupinama.”
Nakon daljnje istrage u kolovozu ove godine, NOAA je potvrdila postojanje tih udubljenja, za koja se vjeruje da su vrtače. Vrtače se obično formiraju u “krškim terenima” — područjima gdje podzemne vode otapaju stijene poput vapnenca, što je upravo slučaj ispod jezera Michigan.
Zašto su ove vrtače važne?
Iako se njihovo formiranje čini jednostavnim, potencijalni značaj ovih vrtača daleko nadilazi obično geološko objašnjenje. Slične vrtače u jezeru Huron izazvale su veliko zanimanje znanstvenika, jer u njima cvjeta jedinstveni mikrobni život, replicirajući uvjete slične onima koji su postojali na Zemlji prije više od 2,5 milijardi godina. Mikrobni ekosustavi u vrtači Middle Island na jezeru Huron sadrže drevne oblike života poput cijanobakterija i metan-proizvodećih arheja. Ovi mikroorganizmi opstaju u okruženju siromašnom kisikom i bogatom sumporom, što oponaša uvjete rane Zemlje.
Znanstvena otkrića iz jezera Huron donijela su važne spoznaje. Mikroorganizmi ondje stvaraju zapanjujući ljubičasti sloj na dnu jezera, što je rezultat fotosintetske aktivnosti vrste cijanobakterije Phormidium autumnale. Ovi drevni mikrobi prisutni su i u drugim ekstremnim okolišima, od termalnih izvora u Yellowstoneu do zaleđenih jezera na Antarktici.
Prozor u ranu Zemljinu povijest?
Ono što ovo otkriće čini posebno zanimljivim jest mogućnost da vrtače u jezeru Michigan kriju slične oblike života. Ako se potvrdi prisutnost takvih mikroorganizama, ovo bi moglo otvoriti nove putove istraživanja o ranim uvjetima na Zemlji i evoluciji života. Iako detaljna analiza tek treba biti provedena, postoje rane naznake da bi vrtače u jezeru Michigan mogle dijeliti slične okolišne karakteristike sa sličnim strukturama u jezeru Huron.
“Tek smo počeli otkrivati što nam ove formacije mogu otkriti,” izjavio je NOAA-in znanstvenik. “Ako pronađemo slične mikrobne zajednice, mogli bismo znatno produbiti naše razumijevanje evolucije života na Zemlji.”
Sljedeći korak znanstvenika bit će dodatne ekspedicije i uzorkovanje dna jezera kako bi se utvrdilo postoji li mikrobni život u ovim vrtačama. Ako ga pronađu, otkriće bi moglo pružiti još jedan uvid u davnu prošlost, pokazavši nam kako je život mogao izgledati prije milijarde godina.
Ovo neobično otkriće podsjeća nas na skrivene tajne koje naš planet još uvijek čuva, čekajući da budu otkrivene. S budućim istraživanjima, kružne formacije u jezeru Michigan mogle bi otkriti svoje fascinantne tajne i pomoći nam bolje razumjeti drevnu povijest života na Zemlji.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.