kozmos.hr
Astronomija

Znanstvenici otkrili dio svemirske materije koji je nedostajao

Izvor: ESA/Hubble & NASA, Z. Levay; CC BY 4.0.
objavljeno

Znanstvenici su po prvi puta imali priliku promatrati spektakularan nastanak svemirske maglice.

Problem odsutnosti oko 80% bariona koji bi trebali činiti materiju svemira

Među glavnim problemima kada je u pitanju naše razumijevanje formiranja galaksija jest naizgledna odsutnost oko 80% bariona koji bi trebali činiti materiju svemira.

Većina znanstvenih modela ukazivala je na to da su rečeni barioni potisnuti iz galaksija u vangalaktički prostor. Smatralo se da je potiskivanje bariona potaknuto svemirskim galaktičkim vjetrovima koji obično prate zvjezdane supernove.

https://kozmos.hr/galakticke-veze-otkrivene-na-novoj-karti-tamne-materije/

Karta koja prikazuje galaktičke vjetrove

Međunarodni tim znanstvenika, predvođen francuskim CNRS-om te l’Université Claude Bernard Lyon, pomoću instrumenta MUSE sa Very Large Telescope-a na ESO-u, po prvi je put uspješno sastavio kartu koja detaljno prikazuje tijekove galaktičkog vjetra.

Ova izvanredna karta pomaže stručnjacima za promatranje nastajanja i razvoja svemirskih maglica oko galaksija te za proučavanju putanja ‘nestalih’ tvari u svemiru.

Promatranje svemirskih maglica

Tim je proučavao galaksiju po imenu Gal1 jer se nalazila blizu jednog kvazara. Kvazar je zapravo pomagao znanstvenicima kako bi lakše odredili područje istraživanja.

Lijeva slika: razgraničenje kvazara i galaksije u pitanju (Gal1). Srednja slika: maglica koja se sastoji od magnezija sa odgovarajućim mjerilom. Desna slika: preklapanje maglice i galaksije Gal1. Izvor: © Johannes Zabl.
Lijeva slika: kvazar i galaksija Gal1. Srednja slika: maglica koja se sastoji od magnezija sa odgovarajućim mjerilom. Desna slika: preklapanje slika maglice i galaksije Gal1. Izvor: © Johannes Zabl.

Dio njihovog plana je također uključivao promatranje maglice oko galaksije, no u početku je problem bio taj što se jačina njene svjetlosti nije mogla precizno odrediti.

Ipak, zahvaljujući idealnoj poziciji galaksije i kvazara te opažanju izmjene plina usljed galaktičkog vjetra, međunarodni tim je uspio sastaviti spektakularnu kartu koja im je omogućila promatranje svemirskih maglica.

Otkriće nedostajućih bariona

Promatranje je rezultiralo opažanjem kako svemirska maglica zajedno s galaksijom Gal1, u isto vrijeme emitira i apsorbira magnezij odnosno neke od tkz. ‘nedostajućih’ bariona svemira.

Takav tip svemirske maglice koja se sastoji od normalne materije, poznat je u bližem svemiru, no njihova prisutnost kod mlađih galaksija dosad je bila samo pretpostavka.

Znanstvenici su ovim otkrićem potvrdili postojanje dijela svemirskih bariona za koje se mislilo da ‘nedostaju’. Time su dokazali da se između 80% i 90% normalne materije nalazi izvan galaksija.

Pomoću ovog otkrića, znanstvenici će sada moći dodatno razviti i proširiti svoje modele nastajanja galaksija.

https://kozmos.hr/pogledajte-prekrasne-maglice-i-galaksije-u-novoj-galeriji/

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram

t.me/kozmoshr

Izvori:

Johannes Zabl, Nicolas F Bouché, Lutz Wisotzki, Joop Schaye, Floriane Leclercq, Thibault Garel, Martin Wendt, Ilane Schroetter, Sowgat Muzahid, Sebastiano Cantalupo, Thierry Contini, Roland Bacon, Jarle Brinchmann, Johan Richard, MusE GAs FLOw and Wind (MEGAFLOW) VIII. Discovery of a MgII emission halo probed by a quasar sightline, Monthly Notices of the Royal Astronomical Society, Volume 507, Issue 3, November 2021, Pages 4294–4315, https://doi.org/10.1093/mnras/stab2165

Malewar A. (17. rujna 2021.), Scientists found the part of the universe’s missing matter, The first observation of a nebula in formation, techexplorist.com (pristupljeno 19. rujna 2021.)

 

Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.