“Ovaj planet pokazuje vrlo neuobičajeno orbitalno ponašanje te velike varijacije u vremenu kada prolazi ispred svoje zvijezde, što nije pravilo…”
U otkriću koje bi moglo preoblikovati naše razumijevanje planetarnih dinamika, astronomi sa Sveučilišta Lund u Švedskoj nedavno su identificirali zagonetni egzoplanet koji pokazuje neuobičajenu orbitu, suprotstavljajući se postojećim astrofizičkim teorijama. Egzoplanet, nazvan TOI-1408c, smješten je u zvjezdanom sustavu udaljenom oko 455 svjetlosnih godina od Zemlje i slijedi zbunjujuću, nepravilnu orbitalnu putanju koja je zapanjila istraživače.
“Ovaj planet pokazuje vrlo neuobičajeno orbitalno ponašanje te velike varijacije u vremenu kada prolazi ispred svoje zvijezde, što nije pravilo,” izjavila je dr. Judith Korth, astrofizičarka sa Sveučilišta Lund i glavna autorica studije, u priopćenju za javnost. “Postojanje ovog malog planeta izaziva postojeće teorije o formiranju i stabilnosti planetarnih sustava.”
Zagonetna orbita TOI-1408c
TOI-1408c je nešto više od dvostruko veći i gotovo osam puta masivniji od Zemlje. Otkriće egzoplaneta dogodilo se 2024. godine zahvaljujući podacima koje je prikupio NASA-in satelit Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS). Egzoplanet se nalazi u blizini mnogo većeg plinovitog diva, nazvanog TOI-1408b, koji je klasificiran kao “vrući Jupiter”. Odmah nakon otkrivanja, neobičnosti egzoplaneta TOI-1408c postale su očite. Dok većina planeta slijedi relativno predvidive eliptične orbite oko svojih zvijezda, putanja ovog egzoplaneta je nepredvidiva i povremeno mijenja smjer bez jasnog razloga.
Prema najnovijim podacima objavljenima u Astrophysical Journal Letters, orbita TOI-1408c pokazuje nestabilne varijacije koje uzrokuju da se planeta kreće poput “ritmičnog plesa”, u potpunom kontrastu s pravilnim i stabilnim putanjama planeta u našem Sunčevom sustavu. Otkriće ove neobične putanje postavlja brojna pitanja o zakonitostima planetarnih dinamika, a znanstvenici preispituju neka temeljna načela.
“Postojanje malog unutarnjeg planeta u tako tijesnoj orbiti oko vrućeg Jupitera daje važne podatke koji izazivaju konvencionalne teorije o formiranju i stabilnosti planeta u blizini plinovitih divova,” napisali su istraživači.
Teorije o neobičnom kretanju
Jedna od mogućnosti koja bi mogla objasniti nepredvidivo kretanje egzoplaneta TOI-1408c jest da ga utječe gravitacija nevidljivog tijela, poput neutronske zvijezde ili čak lutajućeg planeta, što bi moglo izazvati promjene u njegovom orbitalnom ponašanju. Druga teorija sugerira da je egzoplanet doživio masivan sudar s drugim nebeskim objektom, što bi ga izbacilo iz njegove prvobitne orbite, uzrokujući nepravilnosti koje sada opažamo. Nedavno su amaterski astronomi otkrili tajanstveni objekt koji se kreće kroz vanjski dio Sunčevog sustava brzinom od milijun kilometara na sat. Iako ovaj objekt možda nije direktno povezan s TOI-1408c, njegovo postojanje ukazuje na kaotičnu prirodu svemira i potencijalnu prisutnost sličnih tijela.
Šire implikacije
Na prvi pogled, otkriće neobične orbite egzoplaneta TOI-1408c moglo bi se činiti usko specifičnim. Međutim, posljedice ovog otkrića mogle bi biti dalekosežne. Razumijevanje što uzrokuje ovu orbitalnu anomaliju moglo bi donijeti ključne uvide o evoluciji planetarnih sustava. Danas astronomi intenzivno istražuju egzoplanete u potrazi za potencijalno nastanjivim svjetovima. Ako TOI-1408c može dovesti do novih saznanja o neobičnim ponašanjima planeta izvan našeg Sunčevog sustava, to bi moglo pomoći znanstvenicima u identifikaciji svjetova koji bi mogli podržavati život.
“Naši rezultati pomoći će znanstvenicima da bolje razumiju međudjelovanje planeta u sustavima gdje postoje veliki plinoviti divovi,” rekla je dr. Korth. “Oni će također unaprijediti naše spoznaje o tome kako se planeti formiraju i ponašaju u bliskim orbitama.”
Iako TOI-1408c i dalje predstavlja zagonetku, njegovo postojanje i neobična orbita otkrivaju koliko je svemir kompleksan te koliko još toga moramo naučiti o formiranju planetarnih sustava.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.