kozmos.hr
Znanost

Zagonetka iza tajanstvene špiljske slike rogate zmije

objavljeno

Nova istraživanja sugeriraju da špiljska slika naroda San iz 19. stoljeća, pronađena u udaljenoj regiji Karoo u Južnoj Africi, možda prikazuje izumrle životinje koje su tamo lutale prije milijune godina.


Visoko u izoliranim Koesberg planinama Južne Afrike, tajanstvena špiljska slika privukla je pažnju istraživača. Djelo, koje su stvorili pripadnici San naroda koji su govorili /Xam jezikom, negdje između 1821. i 1835. godine, prikazuje stvorenje s karakterističnim zakrivljenim kljovama. Znanstvenici sada spekuliraju da ovo biće, poznato kao “Rogata zmija”, možda predstavlja davno izumrlu vrstu iz prapovijesti te regije. Na prvi pogled, stvorenje bi moglo biti zamijenjeno s nečim tako neobičnim poput morža, ali prostrana, suha pustinja Karoo teško bi bila mjesto gdje bi netko očekivao arktičkog sisavca. Umjesto toga, nova studija objavljena u PLOS One časopisu nudi intrigantniju hipotezu. Slika bi mogla predstavljati dicinodonta, prapovijesnu životinju koja je živjela na tom području prije 200 milijuna godina, mnogo prije nego što je čovjek kročio na Zemlju.


Hipoteza o dicinodontu

Dicinodonti su bili drevni biljojedni stvorovi, dio grupe terapsida, poznati po svojoj mješavini reptilskih i sisavskih karakteristika. Ove su životinje imale dvije kljove, što se podudara s prepoznatljivim izgledom “Rogate zmije”. Prema dr. Julienu Benoitu, glavnom autoru studije, fosili ovih stvorenja često se nalaze u Karoo regiji, te je vjerojatno da su ih pripadnici San naroda otkrili.

Zapadna znanost nije službeno prepoznala dicinodonte sve do 1845. godine, mnogo nakon što je slika stvorena. Benoit predlaže da su San narod integrirali ove fosilne nalaze u svoju kulturnu tradiciju, stvarajući umjetničke prikaze bića temeljenih na fosilnim dokazima. “Ovo otkriće važno je i za znanost i za kulturnu povijest”, kaže Benoit. “Sugerira da su San narod razumjeli fosile mnogo prije nego što su ih zapadni znanstvenici kategorizirali.”

Umjetnost ukorijenjena u stvarnosti

Za razliku od nekih drevnih kultura koje su stvarale isključivo imaginativna ili mitska bića, San narod bio je poznat po svojoj pažnji prema stvarnim detaljima iz prirodnog svijeta. Njihove špiljske slike, često prikazujući životinje, vjeruje se da precizno odražavaju elemente prirodnog okruženja. Benoit ističe da, iako “Rogata zmija” na prvi pogled može izgledati fantastično, ona vjerojatno proizlazi iz stvarnih fosilnih ostataka koje su San narod otkrili u Karoo regiji. Ova ideja se slaže s mitologijom San naroda, koja često spominje velike, drevne zvijeri koje su lutale zemljom. Moguće je da su fosili dicinodonta potaknuli ove priče, spajajući drevno paleontološko znanje s kulturnim vjerovanjima.

Značaj naroda /Xam

Kako prenosi Popular Science, narod San koji je govorio /Xam jezikom i naseljavao regiju Karoo u vrijeme nastanka slike, od tada je izumro, odnoseći sa sobom velik dio svoje kulturne i povijesne baštine. Za razliku od svojih modernih potomaka, naroda !Kung iz pustinje Kalahari, /Xam nisu ostavili pisane zapise, što znatno otežava proučavanje njihove umjetnosti i vjerovanja.

“Nestanak /Xam kulture znači da smo izgubili značajan korpus znanja”, kaže Benoit. “Možemo samo sastaviti fragmente iz njihove umjetnosti i fosila koje su ostavili iza sebe.”

Slika “Rogate zmije” sada se promatra kao prozor u taj izgubljeni svijet, pružajući uvid u to kako su San narod možda komunicirali sa svojim okruženjem – kako sa živim, tako i s fosilnim ostacima davno nestalih stvorenja.

Slična otkrića diljem Afrike

Ovo nije jedini slučaj da su drevni narodi prikazivali prapovijesni život. U Mokhali špilji, smještenoj u današnjem Lesotu, istraživači su pronašli slike za koje se čini da prikazuju dinosaure, nacrtane oko 1810. godine. Ova umjetnička djela, za koja se vjeruje da su ih stvorili pripadnici San naroda, prikazuju velike stvorove uz sačuvane otiske stopala. Umjetnici su čak prikazali ova stvorenja bez otisaka ruku ili tragova repa, zapanjujuće sličnih modernim pticama, što sugerira da su promatrali fosilizirane tragove dinosaura.


Ovi primjeri ističu kako su autohtone kulture mogle razviti razumijevanje paleontologije mnogo ranije nego što se prije mislilo. Područje autohtone paleontologije u Africi još uvijek je relativno neistraženo, ali istraživači se nadaju da će daljnja proučavanja drevne umjetnosti i fosila donijeti više uvida. Kako Benoit primjećuje: “Još uvijek mnogo toga ne znamo o tome kako su drevni narodi razumijevali svoj svijet. Uništavanje mnogih autohtonih kultura ostavilo je praznine u našem razumijevanju, ali se nadamo da ćemo daljnjim istraživanjima uspjeti povratiti dio tog izgubljenog znanja.”

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.