Znanstvenici predlažu izgradnju opservatorija za hvatanje gravitacijskih valova na Mjesecu.
Povratak ‘čovjeka’ na Mjesec mogao bi otvoriti nove prilike za istraživanje svemira.
Artemis
NASA radi na uspostavljanju trajne ljudske prisutnosti na Mjesecu do kraja 2020-ih, putem programa poznatog kao Artemis. U program bi mogli biti uključeni radioteleskopi na dalekoj strani Mjeseca, a potencijalno i znanstveni objekti.
Novo istraživanje pozabavilo se aspektima izgradnje opservatorija za praćenje gravitacijskih valova na Mjesecu.
Gravitacijski valovi su valovi u prostor-vremenu stvoreni ubrzanjem golemih objekata. Predviđeni su općom teorijom relativnosti Alberta Einsteina još 1915. godine, a prvi su put izravno otkriveni stoljeće kasnije pomoću Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory-a (LIGO).
LIGO
LIGO ima detektore na dva mjesta, u Louisiani i u državi Washington, SAD. Svaki detektor je struktura u obliku slova L s krakovima dugim 4 kilometra i laserom u središtu. Laser osvjetljava svaku ‘ruku’, a ogledala reflektiraju svjetlost natrag. Ako se svjetlo s jedne ruke vrati malo kasnije, to je dokaz mogućeg izobličenja izazvanog gravitacijskim valovima.
Tim s LIGO-a do danas je otkrio na desetke instanci gravitacijskih valova, većinu uzrokovanih spajanjem dviju crnih rupa. Ovo je izuzetno zahtjevan posao, a naša bučna, aktivna Zemlja nažalost otežava uočavanja signala.
Mjesec je, s druge strane, izuzetno mirno mjesto, napominje nova studija.
Mjesec kao savršena lokacija sa detekciju gravitacijskih valova
“Mjesec nudi idealne uvjete za opservatorij gravitacijskih valova jer mu nedostaje atmosfera i primjetna seizmička buka”, smatra koautor studije Avi Loeb, astronom sa Sveučilišta Harvard.
“Mjesečev opservatorij pružit će neviđenu osjetljivost za otkrivanje izvora koji bi nas mogli voditi ka novoj fizici”, rekao je Loeb. “GLOC bi mogao biti dragulj u kruni znanosti na površini Mjeseca.”
https://kozmos.hr/moze-li-umjetna-inteligencija-pomoci-znanstvenicima-da-uoce-gravitacijske-valove/
“GLOC” je skraćenica od Mjesečevog kozmološkog opservatorija za gravitacijske valove, naziv objekta na Mjesecu za kojeg se zalažu Loeb i glavni autor studije Karan Jani. GLOC bi bio ogroman u usporedbi s LIGO-om i drugim detektorima na Zemlji, s ‘rukama’ dugim 40 km.
Konstrukcija bi bila nevjerojatno osjetljiva, ali mogla bi uočiti gravitacijske valove u gotovo 70% vidljivog svemira, izračunali su istraživači.
GLOC
“Proučavanjem prirodnih uvjeta na Mjesecu pokazali smo da se jedan od najizazovnijih spektra gravitacijskih valova može puno bolje izmjeriti s Mjesečeve površine za razliku od Zemlje ili svemira”, Jani, astrofizičar sa Sveučilišta Vanderbilt u Tennesseeju, stoji u izjavi.
GLOC je trenutno samo ideja, ali Jani i Loeb se nadaju razvoju misije tragača na Mjesecu koji će testirati potrebne tehnologije za GLOC u narednim godinama. Ako se GLOC ili nešto slično izgradi, to će donositi dividende znanstvenoj zajednici narednih nekoliko desetljeća, smatraju istraživači.
Misija za naredno stoljeće
“Za razliku od svemirskih misija koje traju samo nekoliko godina, velika investicijska korist GLOC-a je u to što uspostavlja trajnu bazu na Mjesecu odakle možemo generacijama proučavati svemir, doslovno cijelo ovo stoljeće”, rekao je Jani u izjavi.
Nova studija objavljena je prošlog mjeseca u Journal of Cosmology and Astroparticle Physics. Možete ga besplatno pročitati na internetskoj stranici arXiv.org.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori:
Ja sam Matija Klarić.
Student sam Ekonomskog fakulteta, a u slobodno se vrijeme bavim volonterstvom te istraživanjem, čitanjem i pisanjem o mojim omiljenim temama; svemiru, astronomiji, astrofizici i tehnologiji.