Već desetljećima teorija struna stoji na rubu znanstvene prihvaćenosti, oscilirajući između nade i skepse, ali novi podaci s DESI teleskopa mogli bi značiti ključni pomak. Prema novom znanstvenom radu objavljenom na otvorenom serveru arXiv, skupina istraživača tvrdi da je primijećena promjena u tamnoj energiji – točnije, njezino slabljenje kroz vrijeme – i da bi taj podatak mogao biti prvi ozbiljan trag koji upućuje na to da teorija struna opisuje stvarni svemir.
DESI teleskop otkriva promjene u tamnoj energiji koje podržavaju predviđanja teorije struna
Tamna energija zbunjuje znanstvenike još od 1998. godine, kada su prvi put uočili da se širenje svemira ubrzava. Od tada je postala ključni element u pokušajima objašnjenja kako svemir funkcionira. U toj potrazi teorija struna, koja zamjenjuje klasičnu sliku čestica točkastim vibrirajućim “strunama”, nudi jednu od mogućih interpretacija, iako već godinama nailazi na sve veći skepticizam.
No, nova analiza podataka koje je prikupio Dark Energy Spectroscopic Instrument (DESI) ponovno je oživjela zanimanje za ovaj teorijski okvir. Fizičari s Virginia Tech sveučilišta, SUNY-a i Sveučilišta Witwatersrand u Južnoj Africi tvrde da DESI-jeva promatranja ukazuju na promjenu u intenzitetu tamne energije – i to u smjeru koji se već dugo predviđa u modelima teorije struna.
U svom radu autori ističu da ta promjena nije samo neobična, nego i poticajna za novu interpretaciju kvantnog prostor-vremena. Pritom naglašavaju vezu između Planckove skale – jedne od najmanjih mogućih dimenzija – i ukupne veličine svemira, sugerirajući da je tamna energija možda rezultat same geometrije svemira na kvantnoj razini. Fizičar Cumrun Vafa s Harvarda izjavio je za časopis Quanta kako teorija struna praktički zahtijeva da tamna energija ne ostane konstantna. Upravo to je ono što DESI podaci sada možda prvi put pokazuju.
Sljedeći koraci: veći teleskopi i dublje razumijevanje svemira
Iako ovi rezultati ne predstavljaju konačni dokaz ni za teoriju struna ni za samu prirodu tamne energije, predstavljaju intrigantan trag. Neovisna promatranja još nisu potvrdila ove tvrdnje, a ni DESI-jevim podacima ne vjeruju svi jednako – neki znanstvenici smatraju da još uvijek nemamo dovoljno precizne instrumente za potpune odgovore.
Ipak, znanstvena zajednica se već priprema za sljedeću fazu. NASA-in teleskop Nancy Grace Roman trebao bi biti lansiran 2027. godine, a Vera C. Rubin opservatorij očekuje svoje prvo svjetlo već ove godine. Ovi instrumenti omogućit će još dublji uvid u strukturu svemira i možda potvrditi ili odbaciti ono što DESI sada sugerira – da osnovna pravila našeg svemira možda nisu ni približno toliko stabilna kako smo dosad mislili.
Ako se potvrdi da tamna energija zaista slabi, a to se podudara s onime što predviđa teorija struna, mogli bismo se naći na korak do rješavanja jedne od najvećih znanstvenih zagonetki našeg vremena – kako zapravo funkcionira prostor i vrijeme na najdubljoj mogućoj razini.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.