kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Tajanstvena podzemna struktura drevnih Maja otkrivena u Meksiku
Znanost

Tajanstvena podzemna struktura drevnih Maja otkrivena u Meksiku

Slika stvorena lidarom prikazuje lokalitet s igralištem za loptu gdje su pronađeni dijelovi podzemne strukture. (Izvor slike: Vizualizacija LiDAR podataka Žige Koke).
objavljeno

Arheolozi u Meksiku otkrili su podzemnu strukturu ispod igrališta za loptu Maja te žrtvene darove na vrhu piramide na drugom lokalitetu.


Otkrivanje podzemne strukture

Arheolozi su u Meksiku pronašli tajanstvenu podzemnu strukturu s oslikanim zidovima ispod igrališta za loptu Maja. Tim je otkrio ovu građevinu tijekom iskopavanja igrališta, koje je služilo za ritualnu igru loptom koju su igrali Maje i drugi mezomerički narodi.

“Pronašli smo dijelove ranije građevine s oslikanim zidovima, ali samo daljnja iskopavanja mogu otkriti oblik te građevine i njezinu funkciju,” izjavio je Ivan Šprajc, arheolog iz Instituta za antropološke i prostorne studije u Sloveniji i voditelj iskopavanja.

Prema Šprajcu, ovo otkriće je “vrlo važna struktura, jer se igrališta za loptu obično nalaze samo na velikim lokalitetima Maja, koji su bili centri regionalne političke organizacije.” Struktura bi mogla datirati iz ranog klasičnog razdoblja (200. do 600. godine n.e.) i prekrivena je slojem oslikane žbuke, navodi se u izjavi Nacionalnog instituta za antropologiju i povijest Meksika.


Primjena lidar tehnologije

Šprajc i njegovi kolege prethodno su istražili veliko područje nizina Maja u meksičkoj državi Campeche koristeći lidar, tehniku koja ispaljuje milijune laserskih impulsa iz zrakoplova. Ti impulsi se odbijaju od tla i vraćaju u uređaj u zrakoplovu, omogućujući istraživačima da mapiraju topografiju krajolika.

“Pronašli smo nekoliko drevnih naselja Maja s ostacima stambenih zgrada i piramida,” rekao je Šprajc. Godine 2023. tim je otkrio Ocomtún, izgubljeni grad Maja koji ima nekoliko velikih piramida iz klasičnog razdoblja Maja (oko 200. do 900. godine n.e.). Novootkriveno nalazište smješteno je u prethodno neistraženom području južno od Ocomtúna.

Tim je također otkrio još jedno nalazište koje uključuje trg, piramidu visoku 16 metara i pravokutni rezervoar za vodu. Na vrhu piramide, arheolozi su pronašli žrtvene darove: keramičke posude, keramičku životinjsku nogu, vjerojatno oklopnjaču, i nož ili koplje od kremena.

Ovi darovi su “položeni na vrh hrama u kasnom postklasičnom razdoblju (1250. do 1524. godine), posljednja stoljeća prije dolaska španjolskih osvajača,” izjavio je Šprajc.

Povijesni kontekst

Do kasnog postklasičnog razdoblja, središnja nizina Maja već je bila u političkom rasulu. Unatoč tome, ljudi su ostali u tom području nakon krize koja je u 9. i 10. stoljeću dovela do drastičnog demografskog smanjenja, uzrokovanog prenapučenosti, iscrpljenjem tla, klimatskim promjenama (dugotrajne suše) i razornim ratovanjem, objasnio je Šprajc.

Ovi darovi ukazuju na to da su, čak i nakon napuštanja većine naselja Maja iz klasičnog razdoblja, male i osiromašene ljudske skupine još uvijek lutale okolo, ostavljajući darove na ili blizu zgrada svojih predaka,” zaključio je Šprajc.

Tajanstvena otkrića Maja u Campecheu pružaju nam dublji uvid u bogatu i složenu povijest ovog drevnog naroda. Moderna tehnologija poput lidara nastavlja otkrivati skrivene tajne prošlosti, otvarajući nove perspektive za razumijevanje civilizacije Maja.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.