Astronomi i zaljubljenici u svemir iščekuju spektakularan prizor na noćnom nebu: erupciju ponavljajuće nove T Coronae Borealis, poznate i pod nazivom “Zvijezda Blaze”. Ovaj rijedak astronomski fenomen, koji se ponavlja svakih otprilike 80 godina, značajno povećava sjaj ovog zvjezdanog sustava—čak 1.585 puta više od uobičajenog. Iako točno vrijeme erupcije nije poznato, stručnjaci su uvjereni da će se ovaj događaj dogoditi u sljedećim mjesecima.
Što uzrokuje erupciju?
T Coronae Borealis je binarni sustav zvijezda koji čine crveni div i bijeli patuljak. Ove dvije zvijezde povezane su gravitacijom, ali bijeli patuljak ima ulogu “kozmičkog kradljivca”. Naime, on neprekidno povlači materijal sa svog partnera, crvenog diva, i upravo taj proces dovodi do pojave nove.
Bijeli patuljak predstavlja završnu fazu evolucije zvijezda sličnih Suncu. Kada zvijezda potroši svoje nuklearno gorivo, gubi vanjske slojeve, ostavljajući iza sebe gustu i užarenu jezgru. Dok većina bijelih patuljaka zrači toplinu bez ikakvih drugih aktivnosti, T Coronae Borealis je iznimka. Materijal koji prikuplja na svojoj površini postupno povećava tlak i temperaturu, što na kraju uzrokuje snažnu termonuklearnu eksploziju na površini—poznatu kao nova.
Ovaj ciklus može se ponavljati dokle god bijeli patuljak nastavlja skupljati materijal. Povijesni zapisi bilježe erupcije ove zvijezde 1787., 1866. i 1946. godine. Zanimljivo je da je srednjovjekovni rukopis iz 1217. možda također zabilježio raniju erupciju ovog sustava.
Kada možemo očekivati novi bljesak?
Promatranja u posljednjih nekoliko godina ukazuju na to da je nova neizbježna. Već 2016. godine astronomi su primijetili da T Coronae Borealis postaje svjetlija i plavija, što je sličan obrazac viđen prije erupcije 1946. Na temelju tih promjena, istraživači su predvidjeli da će nova vjerojatno eruptirati prije rujna 2024. Međutim, precizno predviđanje točnog trenutka ovakvih događaja ostaje izazov.
Dr. Gerard van Belle iz Lowell Opservatorija komentirao je složenost predviđanja ovakvih pojava za IFLScience:
“Predviđanja u astronomiji obično su ili izuzetno precizna… ili vrlo neprecizna. Ovaj događaj spada u potonju kategoriju. ‘Prije rujna’ nije garancija, ali postoje dobre šanse (više od 75%) da će se dogoditi prije tada.”
Unatoč neizvjesnosti, T Coronae Borealis pod stalnim je nadzorom. NASA-in teleskop Fermi svakodnevno prati bijelog patuljka, prikupljajući ključne podatke o ponašanju prije erupcije. Sustav, smješten na udaljenosti od 3.000 svjetlosnih godina, omogućuje astronomima jedinstvenu priliku za detaljno proučavanje pojave nove.
Dr. Rebekah Hounsell, znanstvenica NASA-e specijalizirana za nova događaje, objasnila je koliko je rijetko svjedočiti takvom događaju:
“Postoji nekoliko ponavljajućih nova s vrlo kratkim ciklusima, ali u većini slučajeva erupciju ne vidimo dvaput unutar ljudskog života, a još rjeđe na ovako relativno bliskoj udaljenosti. Nevjerojatno je uzbudljivo imati priliku promatrati ovo.”
Kako promatrati ovaj spektakl
Za one koji žele osobno svjedočiti ovom događaju, zviježđe Sjeverna kruna (lat. Corona Borealis) trenutno se pojavljuje na noćnom nebu u ranim jutarnjim satima. Kako ulazimo sve više u zimu, uvjeti za promatranje postat će povoljniji. Pripremite teleskope i dalekozore jer se rijetko pruža prilika za promatranje ovakvog nebeskog fenomena.