kozmos.hr
  • Naslovnica
  • /
  • Znanost
  • /
  • Stručnjaci otkrili izgubljenu civilizaciju staru 5.000 godina i tajanstvenu spaljenu utvrdu ispod zemlje
Znanost

Stručnjaci otkrili izgubljenu civilizaciju staru 5.000 godina i tajanstvenu spaljenu utvrdu ispod zemlje

Zračni pogled na drevno nalazište. Autor fotografije: ACCIONA.
objavljeno

Ono što je započelo kao običan infrastrukturni projekt ubrzo se pretvorilo u jedno od najznačajnijih arheoloških otkrića u regiji.


Radovi na iskapanju za izgradnju solarne elektrane započeli su u studenom 2021., no ubrzo su radnici naišli na drevne strukture skrivene ispod površine. Pozvani su arheolozi, a ono što su otkrili bilo je zapanjujuće—golemu utvrdu koja se prostirala na 13.000 četvornih metara, strateški smještenu na vrhu brda.

Struktura, poznata kao Cortijo Lobato, imala je višeslojni obrambeni sustav, uključujući masivne kamene i blatne zidove, tri rova dublja od 1,8 metara te uzak ulaz osmišljen kako bi ograničio pristup. Na vrhuncu svoje moći, utvrda je bila dodatno osigurana s 25 kula i trima koncentričnim zidinama, što ukazuje na vojnu arhitekturu daleko napredniju nego što se dosad smatralo za razdoblje bakrenog doba.

Nasilan kraj napredne zajednice

Unatoč snažnim fortifikacijama, Cortijo Lobato nije uspio odoljeti napadu. Utvrda, koja je bila nastanjena otprilike 400 godina, završila je u plamenu. Spaljena drvena vrata ugrađena u zidove ukazuju na namjeran napad, a ne slučajan požar.

“Jedan od najjačih dokaza da se radilo o namjernom činu je spaljivanje drvenih vrata ugrađenih u zidove od blata,” izjavio je glavni arheolog Cesar Perez za El País. “Ta su vrata bila daleko od drugih zapaljivih materijala, što sugerira da požar nije bio slučajan, već rezultat napada na utvrdu—prizor nasilja i uništenja u kojem je naselje napadnuto.”

Iako je utvrda jasno imala obrambenu svrhu, stručnjaci vjeruju da je služila i kao važno središte lokalne zajednice. Takve su fortifikacije često korištene za zaštitu resursa i nadzor okolnog područja.

Ugljikova analiza otkriva stoljeća povijesti

Analizom lokaliteta utvrđeno je da je konačno uništenje utvrde nastupilo oko 2450. pr. Kr. Nakon toga, mjesto je ostalo napušteno gotovo 2.700 godina, sve do kasne rimske ere.

Arheolozi su na tom području identificirali 11 nalazišta iz različitih povijesnih razdoblja. Šest ih potječe iz kasnog 4. i ranog 3. tisućljeća pr. Kr., dok su ostala bila naseljena tijekom brončanog i željeznog doba te u rimskom razdoblju.

Posebno intrigantan nalaz bio je rimski grob otkriven u blizini jednog od rovova. U njemu su pronađeni ostaci muškarca starog između 25 i 35 godina, pokopanog licem prema dolje. Na leđima mu je bio položen pugio, bodež kakav su koristili rimski legionari.

“Ovaj nalaz sugerira da je osoba imala vojnu ulogu, budući da je pugio bio standardni bodež rimskih legionara,” rekao je Perez. Također je dodao da plitka grobnica upućuje na žurni ukop, a način na koji je bodež postavljen na njegova leđa može značiti da je pokojnik bio vojnog statusa, ali je sahranjen na nečastan način.

Povijesni zapisi pokazuju da je u to doba u Španjolskoj bila stacionirana samo jedna rimska legija—Legio VII Gemina. Osnovana 74. godine, ova je elitna postrojba bila zadužena za sigurnost na cestama i regionalni nadzor.

Otkriće Cortija Lobata mijenja dosadašnje pretpostavke o ratu i društvenoj organizaciji tijekom bakrenog doba. Veličina utvrde i njene sofisticirane obrambene strukture sugeriraju da su sukobi u to doba bili znatno češći nego što se dosad mislilo.

“Ovakav obrambeni dizajn zahtijevao je veliku radnu snagu i resurse,” objasnio je Perez. “To ukazuje na visoko organiziranu zajednicu koja se suočavala s ozbiljnim prijetnjama.”

Kako istraživanja napreduju, znanstvenici očekuju još novih otkrića koja bi mogla dodatno rasvijetliti živote ljudi koji su sagradili, branili i na kraju izgubili ovu moćnu utvrdu.

Budući da su radovi na solarnoj elektrani sada prilagođeni kako bi zaštitili drevne ruševine, vode se rasprave o tome kako najbolje sačuvati i proučavati ovo nevjerojatno otkriće. Bez obzira na to hoće li lokalitet postati arheološki park ili će njegovi artefakti završiti u muzeju, jedno je sigurno—Cortijo Lobato mijenja način na koji razumijemo rane europske civilizacije.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.