kozmos.hr
Astronomija

Razotkrivanje nastanka galaksija kroz tok plina u ranoj svemirskoj povijesti

Slika, iz računalnih simulacija, kozmičke struje. Zasluge: K. Dolag, Ludwig-Maximilians (Universität München)
objavljeno

Revolucionarno otkriće toka plina u ranoj svemirskoj povijesti otkriva nove uvide u nastanak galaksija. Rezultati, objavljeni u časopisu Science, postignuti su korištenjem teleskopa Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA).

Kozmički tok hrani daleku Mrav-Galaksiju

Kozmički tok, bogat karbonovim atomima, teče prema masivnoj galaksiji 4C 41.17, poznatoj i kao “Anthill Galaxy”. Sastavljena od brojnih manjih galaksija,4C 41.17 će se spojiti u jednu ogromnu galaksiju pod utjecajem gravitacije. Svjetlost galaksije pojavi se otprilike 1,5 milijardi godina nakon Velikog praska, omogućujući znanstvenicima uvid u vrlo rane faze povijesti svemira.

Tok plina: građevni blokovi zvijezda

Vodeći istraživač Bjorn Emonts, iz Američkog nacionalnog radioastronomskog opservatorija (NRAO), uspoređuje kozmički tok s rijekama koje se ulijevaju u ocean. Hladan plin bogat karbonom pruža sirov materijal potreban za stvaranje novih zvijezda. Plin koji 4C 41.17 prima mogao bi stvoriti stotine novih zvijezda godišnje, doprinoseći njenom kontinuiranom rastu.

Kozmička mreža: složena mreža svemira

Znanstveni tim predlaže da kozmički tok potječe iz “kozmičke mreže”, prostrane mreže međusobno povezanih filamenta plina, galaksija i tamne tvari koja se proteže kroz svemir. Ovo otkriće ukazuje na to da se 4C 41.17 ne razvija izolirano, već je povezana s velikim rezervoarom plina rasprostranjenim po cijelom svemiru.

Iznenađujuća prisutnost ugljika i buduća promatranja

Vjeruje se da kozmička mreža uglavnom sadrži vodik i helij, praiskonske elemente nastale tijekom Velikog praska. Otkriće značajne količine ugljika u toku bilo je neočekivano, budući da se ugljik i drugi elementi proizvode isključivo u zvijezdama. Prisutnost ugljika može ukazivati na to da tok nosi male galaksije čije zvijezde obogaćuju tok ugljikom i drugim “građevnim” materijalima prije nego što stignu do 4C 41.17.

Istraživači se nadaju da će budu ća promatranja s ALMA teleskopom otkriti je li kozmičkim tokovima bogatim ugljikom povezano i drugim dalekim galaksijama sličnim 4C 41.17, stvarajući kozmičku mrežu opskrbnih linija koje doprinose formiranju galaksija.

Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr

Pratite Kozmos na Google Vijestima.