kozmos.hr
Astronomija

Putovanje u zagonetnu koronu Sunca

NASA-ina Solarna Sonda Parker
objavljeno

NASA je potvrdila da je solarna sonda Parker “sigurna” i u savršenom radnom stanju nakon što je postigla povijesni rekord, približivši se Suncu više nego bilo koja letjelica u povijesti. Na udaljenosti od samo 6 milijuna kilometara od Sunčeve površine, sonda je zaronila u njegovu gornju atmosferu, poznatu kao korona, otvarajući vrata dosad neviđenom istraživanju naše zvijezde.

Korona, vanjski sloj Sunčeve atmosfere, intrigira znanstvenike svojom neobjašnjivo visokom temperaturom. Dok Sunčeva površina doseže oko 5.500 Celzijevih stupnjeva, korona može doseći nevjerojatne 2 milijuna stupnjeva. Razumijevanje ove temperaturne razlike, kao i načina na koji se stvaraju solarni vjetrovi, ključni su ciljevi misije. Solarni vjetrovi, koji su prvi predviđeni prije gotovo 70 godina od strane astrofizičara Eugenea Parkera, predstavljaju stalni tok nabijenih čestica koje se šire kroz Sunčev sustav i igraju važnu ulogu u zaštiti planeta od opasnijeg kozmičkog zračenja.

Unatoč desetljećima promatranja, detalji o tome kako solarni vjetrovi nastaju i zašto korona ima tako ekstremne temperature ostaju nepoznanica. Solarna sonda Parker sada ima zadatak prikupiti podatke koji bi mogli riješiti ove zagonetke.

Nevjerojatna tehnologija iza misije

Kako bi preživjela u uvjetima blizine Sunca, sonda oslanja se na vrhunsku tehnologiju. Opremljena je specijalnim toplinskim štitom koji može izdržati temperature do 1.400 Celzijevih stupnjeva. Ključna je i sposobnost letjelice da balansira između brzine i blizine – dovoljno sporo kako bi prikupila potrebne podatke, ali dovoljno brzo da izbjegne dugotrajno izlaganje ekstremnoj toplini.

Nicky Fox, voditeljica znanstvenog odjela NASA-e, objasnila je koliko je izazovno razviti ovakvu letjelicu: “Materijali se pod ekstremnim zagrijavanjem i hlađenjem mogu deformirati ili postati lomljivi. Kod ovakve misije potrebni su materijali koji su izdržljivi, ali istovremeno i lagani.”

Solarna sonda Parker već je zabilježila značajan uspjeh kada je 2021. godine prvi put ušla u koronu, no ovaj nedavni događaj omogućuje još detaljnije prikupljanje podataka. Svaki let je prilika za novo otkriće i dublje razumijevanje Sunca.

Zašto je ovo važno?

Podaci koje sonda šalje na Zemlju mogli bi transformirati naše razumijevanje Sunca i njegovog utjecaja na Sunčev sustav. Solarne oluje, koje mogu ometati satelitsku komunikaciju i električne mreže, direktno su povezane sa solarnim vjetrovima i aktivnostima u koroni. Bolje razumijevanje ovih pojava može unaprijediti tehnologiju predviđanja svemirskih vremenskih uvjeta i zaštititi ključne infrastrukturne sustave na Zemlji. Ova misija nije samo tehnološki podvig, već i korak naprijed u istraživanju naše zvijezde i svemira.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.