Nikada dosad nije zabilježena ovako visoka razlučivost površine zvijezde osim Sunca.
Astronomi su po prvi put promatrali strukture (možemo ih nazvati mjehuriće) na površini crvenog diva R Doradusa. Ovo je prvi put da su znanstvenici uspjeli uočiti takve nevjerojatne detalje na površini zvijezde koja nije Sunce. R Doradus je promjenjivi crveni div s volumenom preko 5 milijuna puta većim od našeg Sunca, ali približno istom masom. To znači da su njegovi vanjski slojevi slabije povezani s jezgrom, a konvekcijske stanice koje premještaju plazmu – slično lavalampi – dramatično mijenjaju površinu. Te promjene su toliko izrazite da su vidljive s udaljenosti od 180 svjetlosnih godina.
“Ovo je prvi put da možemo prikazati mjehurićastu površinu stvarne zvijezde na ovakav način,” izjavio je vodeći autor studije, Wouter Vlemmings, profesor na Chalmers Sveučilištu u Švedskoj. “Nismo očekivali da će podaci biti toliko kvalitetni da ćemo vidjeti toliko detalja o konvekciji na površini zvijezde.”
Ove konvekcijske strukture su izuzetno velike – svaka je oko 75 puta veća od našeg Sunca. Dok zvijezde stvaraju energiju u svojim jezgrama, vruća plazma se uzdiže, a hladnija plazma tone, stvarajući ove strukture vidljive na površini. Ovakve strukture su već opažene na Suncu, ali su do sada bile neviđene na drugim zvijezdama.
Prepoznatljive strukture
“Konvekcija stvara prepoznatljivu zrnatu strukturu na površini našeg Sunca, ali teško ju je promatrati na drugim zvijezdama,” rekao je Theo Khouri, suautor studije. “Pomoću ALMA-e uspjeli smo ne samo izravno vidjeti konvektivne granule – veličine 75 puta veće od našeg Sunca – već smo po prvi put izmjerili i brzinu njihovog kretanja.”
Čini se da se ove konvektivne granule kreću u ciklusu koji traje oko mjesec dana, što je brže nego što su znanstvenici očekivali, uspoređujući s Suncem. No, Sunce je zvijezda glavnog niza i neće postati crveni div još milijardama godina.
“Još uvijek ne znamo zašto postoji ta razlika. Čini se da se konvekcija mijenja kako zvijezda stari na načine koje još ne razumijemo,” dodao je Vlemmings.
Istraživači su proučavali zvijezdu tijekom srpnja i kolovoza 2023. koristeći Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA). Sposobnost istraživanja unutarnjih kretanja zvijezda izvan našeg Sunca ključna je za razumijevanje koliko je naša mala žuta zvijezda tipična. Zahvaljujući ovim promatranjima, znanstvenici sada izravno istražuju procese konvekcije.
“Izvanredno je što sada možemo izravno promatrati detalje na površini tako udaljenih zvijezda i istraživati fiziku koja je do sada bila moguća samo na našem Suncu,” zaključuje Behzad Bojnodi Arbab, student na Chalmers Sveučilištu, koji je također sudjelovao u istraživanju.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.