Pet planeta u formiranju otkriveno je duboko unutar oblaka plina koji okružuju mlade zvijezde, zahvaljujući novoj metodi razvijenoj na australskom Sveučilištu Monash. Ova otkrića, napravljena uz pomoć ALMA teleskopa u Čileu, omogućuju nam da po prvi put promatramo najranije faze stvaranja planeta, stare svega nekoliko milijuna godina.
Za razliku od tradicionalnih metoda koje pokušavaju izravno detektirati svjetlost planeta, istraživači iz exoALMA projekta usmjerili su se na tragove koje planeti ostavljaju u materijalu oko sebe. Takav pristup omogućio je otkriće planeta u formiranju koji su tisuću puta mlađi od Zemlje, skrivenih u gustim protoplanetarnim diskovima.
Glavni istraživač, izv. prof. Christophe Pinte, metodu je razvijao više od sedam godina. “Umjesto da gledamo same planete, gledamo efekt koji imaju na svoje okruženje. Kao da tražite ribu gledajući valove na površini jezera”, objasnio je.
ALMA teleskop i planeta u formiranju
Istraživanje je dio projekta exoALMA, nazvanog po radioteleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) u čileanskim Andama. Ova mreža omogućava astronomska promatranja unutar gustih oblaka plina i prašine – područja gdje nastaju novi planetarni sustavi.
Znanstvenici su objavili 17 znanstvenih studija u Astrophysical Journal Letters, pri čemu se fokusirali na dinamiku razvoja planeta u formiranju. Njihovo otkriće potvrđuje da planetarne mase nastaju vrlo brzo – unutar nekoliko milijuna godina – i to u iznimno turbulentnim uvjetima.
Profesor Daniel Price, koji je razvio metodu zajedno s Pinteom, ističe koliko je otkrivanje planeta u formiranju važno za razumijevanje vlastitog Sunčevog sustava.
“Dosad smo otkrili više od 5000 egzoplaneta, ali gotovo svi su iz zrelih sustava. Ova metoda nam po prvi put omogućuje da promatramo kako planeti nastaju, što će promijeniti naše razumijevanje svemirske evolucije”, rekao je Price.
Prema dostupnim podacima, svi materijali i snimke bit će javno objavljeni, što će otvoriti vrata za nova znanstvena istraživanja.
🔵 Pridružite se razgovoru!
Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.