kozmos.hr
Znanost

Otkriveno spektakularno blago Vikinga u Danskoj

Spektakularno vikinško blago otkriveno u Danskoj. Zasluge: Moesgaard muzej.
objavljeno

Student arheologije otkrio neprocjenjivo blago iz doba Vikinga.


Tijekom pretraživanja povijesnog lokaliteta Vikinga u Danskoj, student arheologije naišao je na iznimno vrijedan nalaz – srebrni nakit iz ranog doba Vikinga, što dodatno potvrđuje važnost te lokacije kao međunarodnog trgovačkog središta. Muzej Moesgaard, smješten južno od Aarhusa, koji je nekada bio naselje Vikinga, izdao je službeno priopćenje u kojem se potvrđuje otkriće sedam srebrnih narukvica iz vikinškog razdoblja u polju u blizini Elsteda. Prethodna arheološka istraživanja već su otkrila tragove vikinških naselja na tom području, ali ovo novo otkriće dodatno osvjetljava povijesnu važnost te lokacije. Gustav Bruunsgaard, 22-godišnji student Sveučilišta u Aarhusu, nije mogao ni sanjati da će prilikom pretraživanja poljoprivrednog zemljišta otkriti srebro koje je za Vikinge imalo vrijednost zlata. Ovime je ne samo otkrio blago, već je osvijetlio i važan povijesni trenutak kada su se kulture i narodi intenzivno povezivali.


Srebro je za Vikinge predstavljalo oblik valute poznat kao hacksilver, koji se koristio za plaćanja i transakcije. Narukvice, koje zajedno teže više od pola kilograma, nisu bile samo dekorativne, već su i odražavale financijski status vlasnika. “Narukvice poput ovih bile su prilagođene sustavu težine koji je omogućavao jednostavno određivanje njihove vrijednosti,” istaknuli su stručnjaci. Srebrne narukvice datiraju iz ranog vikinškog razdoblja, između 793. i 1066. godine, prema istraživanjima Independent-a. Arheološka istraživanja već su potvrdila prisutnost vikinških naselja na tom području još od 700. godine, što je navedeno na turističkoj stranici Visit Aarhus.

Srebro kao valuta Vikinga

Osim svoje vrijednosti kao blaga, dizajn narukvica dodatno potvrđuje da je Aarhus bio značajno trgovačko središte s međunarodnim vezama. Iako su vjerojatno proizvedene u Danskoj, jedna spiralna narukvica potječe iz Rusije ili Ukrajine, prema službenom priopćenju muzeja. Ta je narukvica kasnije postala dio vikinške estetike. Također, tri narukvice u obliku trake, s pečatom iz južne Skandinavije, inspirirale su izradu nakita u Irskoj, dok su tri jednostavne narukvice bez ukrasa, iako rijetke, porijeklom iz Skandinavije i Engleske.

“Blago s farme u Elstedu je iznimno zanimljiv nalaz iz vikinškog razdoblja, koji povezuje Aarhus s Rusijom i Ukrajinom na istoku te Britanskim otocima na zapadu,” izjavio je Kasper H. Andersen, doktor znanosti i povjesničar iz Muzeja Moesgaard. “Ovo otkriće naglašava kako je Aarhus bio ključna točka u vikinškom svijetu, povezujući Sjeverni Atlantik s Azijom.”

Srebrni nakit i drugi predmeti iz tog razdoblja omogućili su stručnjacima praćenje trgovačkih ruta koje su povezivale Europu s ostatkom svijeta, uključujući Islamsko Carstvo i cijelu Afro-Euroaziju, izvještava Independent. Ovo povijesno razdoblje obilježeno je nekim od najznačajnijih epizoda predmodernih globalnih veza. Srebrna nosiva valuta bila je usko povezana s trgovinskim sustavom koji je procvjetao zahvaljujući suradnji te financijskoj i kulturnoj razmjeni. Student arheologije otkrio je blistavo blago koje svjedoči o povijesnom i međunarodnom naselju, iskoristivši prednosti globalne povezanosti tadašnjeg svijeta

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.