Prvi znanstveni članak koji proizlazi iz projekta “Cloudspotting on Mars”, u kojem su sudjelovali građanski znanstvenici, dobio je zeleno svjetlo za objavljivanje i trenutno je dostupan u online formatu. Rad pod naslovom “Projekt građanske znanosti ‘Cloudspotting on Mars’: Sezonska i prostorna distribucija oblaka zabilježenih Mars Climate Sounderom” bit će objavljen u posebnom izdanju časopisa “Icarus“, posvećenom temi “Mars Reconnaissance Orbiter (MRO): 16 godina na Marsu”. Mars Climate Sounder je jedan od instrumenata na MRO-u.
U radu su predstavljene brojne karte oblaka koje ilustriraju razdoblja i regije gdje su otkriveni značajni oblaci. Te karte otkrivaju važne skupine oblaka koje su identificirali volonteri, koristeći podatke prikupljene instrumentom. Među njima su visoki oblaci od ugljičnog dioksida, oblačne formacije blizu polova i oblaci od vodene pare tijekom sezone prašine. Strukturalni obrasci oblaka odražavaju fenomen ‘toplinskih plima’ u atmosferi, što su u osnovi globalne temperaturne oscilacije. Oblaci su prisutniji u područjima gdje su temperature ispod prosjeka.
Građanska znanost
Autori članka detaljno objašnjavaju ciljeve projekta te opisuju kako je isti organiziran na platformi Zooniverse. Nadalje, članak se bavi metodama obrade podataka prikupljenih od strane sudionika, konkretno, pretvaranjem identifikacija oblaka u detaljan katalog pomoću tehnika strojnog učenja. Dr. Marek Slipski, glavni istraživač projekta i znanstvenik u NASA-inom Jet Propulsion Laboratoryju, izrazio je zahvalnost svim sudionicima: “Zahvaljujemo svim sudionicima projekta ‘Cloudspotting on Mars’ na njihovom neizmjernom doprinosu ovom istraživanju.”
Istraživanje se nastavlja, a podaci iz druge marsovske godine već pristižu, s trenutno obrađenih oko 50%. Analiza nadolazećih podataka razotkrit će utjecaj promjenjivih uvjeta prašine na formiranje oblaka. Ako vas zanima sudjelovanje u potrazi za oblacima u atmosferi Marsa, posjetite stranicu projekta klikom ovdje.
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram –t.me/kozmoshr
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.