kozmos.hr
Astronomija

Otkrivena nova kataklizmička promjenjiva zvijezda

objavljeno

Znanstvenici iz Specijalnog astrofizičkog opservatorija (SAO) u Rusiji, u suradnji s međunarodnim timom, otkrili su novu kataklizmički promjenljivu zvijezdu pod nazivom SRGe J194401.8+284452, udaljenu oko 1.350 svjetlosnih godina od Zemlje. Ovaj izuzetni sustav, skraćeno nazvan J1944, prvi je put identificiran 2008. kao izvor rendgenskog zračenja.

Što su kataklizmički promjenljive zvijezde?

Kataklizmički promjenljive zvijezde (CV) su binarni zvjezdani sustavi koji se sastoje od bijelog patuljka koji privlači materijal sa zvijezde pratiteljice, obično crvenog patuljka. Ove zvijezde karakterizira naglo povećanje sjaja zbog prijenosa mase, nakon čega se vraćaju u stanje mirovanja. Akrecijski disk koji nastaje oko bijelog patuljka ključan je u tim procesima. Ove promjene u sjaju čine ih zanimljivima za astronome, dok su podskupine poput polara, koje imaju snažno magnetsko polje, posebno intrigantne zbog složenosti magnetskih interakcija. J1944 je prvi put otkriven kao izvor rendgenskih zraka 2008. godine, a tada se sumnjalo da bi mogao biti pulsar maglica vjetra (PWN). Međutim, daljnja istraživanja pokazala su da je objekt preslab da bi bio klasificiran kao takva. Zbog toga se tim astronoma predvođen Alexanderom Kolbinom iz SAO-a posvetio detaljnim spektralnim i fotometrijskim promatranjima kako bi se otkrila prava priroda ovog zvjezdanog sustava.

Brze promjene sjaja i oscilacije

Promatranja su pokazala da J1944 prolazi kroz brze prijelaze između visokih i niskih stanja sjaja u rendgenskom i optičkom spektru. Ti prijelazi se događaju u stabilnim razdobljima koja traju nekoliko mjeseci ili čak godina, što ukazuje na intenzivan proces akrecije materijala na bijelog patuljka. Posebno je zanimljiv fenomen pravilnih oscilacija u emisiji, s periodom od oko osam minuta, što je iznimno rijetko kod većine kataklizmički promjenljivih zvijezda. U visokim stanjima, optika ovog sustava gotovo u potpunosti pokazuje emisiju iz akrecijskog diska, što dodatno potvrđuje akrecijski proces. Na temelju prikupljenih podataka, astronomi su zaključili da J1944 pripada kategoriji kataklizmički promjenljivih zvijezda, sastavljenoj od bijelog patuljka i zvijezde kasnog spektra. Period oscilacije od osam minuta isključuje mogućnost postojanja neutronske zvijezde u sustavu, što bi inače bilo tipično za pulsare.

Procjenjuje se da masa bijelog patuljka iznosi između 0,3 i 0,9 sunčevih masa, dok masa zvijezde donora ne prelazi 0,08 sunčevih masa. Ove procjene upućuju na to da je J1944 izuzetno kompaktan binarni sustav s vrlo kratkim orbitalnim periodom od svega 89 minuta. Znanstvenici vjeruju da J1944 najvjerojatnije pripada intermedijarnim polarima, podvrsti kataklizmički promjenljivih zvijezda. Njegov iznimno kratak orbitalni period svrstava ga među najzanimljivije objekte ove vrste, pružajući vrijedne uvide u dinamiku i evoluciju bijelih patuljaka. Ovo otkriće otvara vrata daljnjim istraživanjima o ulozi magnetskih polja i akrecije u binarnim sustavima, što će doprinijeti boljem razumijevanju ponašanja bijelih patuljaka u kataklizmički promjenljivim zvijezdama.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.