Novootkrivena najbrže rastuća crna rupa ‘guta’ otprilike masu jedne Zemlje svake sekunde te mijenja naše razumijevanje ovih svemirskih pojava.
Najbrže rastuća crna rupa
Najbrže rastuća crna rupa ikad viđena svake sekunde proguta ekvivalent mase našeg cijelog planeta! Ova ogromna crna rupa – koju je nedavno otkrio međunarodni tim istraživača – ima masu 3 milijarde puta veću od Sunčeve, a njena brza ‘probava’ čini ovu supermasivnu crnu rupu sve većom iz dana u dan. Crna rupa raste kroz proces koji se zove akrecija, u kojem izvlači materiju iz tankog diska plina i prašine koji rotira oko masivnog objekta.
Druge crne rupe slične veličine prestale su rasti prije milijardi godina, ali ova novootkrivena crna rupa i dalje postaje sve veća. Sada je 500 puta veći od Strijelca A*, supermasivne i nedavno snimljene crne rupe u srcu Mliječne staze, a iza horizonta događaja ove crne rupe – granice iza koje više ništa ne može pobjeći – stao bi čitav Sunčev sustav.
Starost i podrijetlo
Na temelju ovih informacija, istraživači su utvrdili da je novootkrivena crna rupa najbrže rastuća crna rupa koja postoji u posljednjih 9 milijardi godina. Naime, iako brze stopa rasta crnih rupa nisu nepoznate niti neočekivane za period ranoga svemira, znanstvenici nisu predviđali da ovakav objekt može postojati u bližoj povijesti. „Sada, želimo znati zašto drugačija — je li se dogodilo nešto katastrofalno? Možda su se dvije velike galaksije srušile jedna u drugu, usmjeravajući puno materijala u crnu rupu da je nahrani,“ rekao je glavni autor studije Christopher Onken.
Ovo brzo nakupljanje materije na površinu crne rupe također je rezultiralo kvazarom (udaljena galaksija s izrazitim sjejem) koji izbacuje dovoljno energije da postane 7000 puta svjetliji od svjetlosti svake zvijezde u Mliječnoj stazi. Točnije ovaj kvazar (označen kao SMSS J114447.77- 430859.3) također je najsvjetliji od ovih događaja u posljednjih 10 milijardi godina našeg svemira (tj. otprilike u posljednje dvije trećine od 13,8 milijardi godina postojanja svemira).
Kvazar, gledano sa Zemlje, ima svjetlinu magnitude 14.5, što znači da je samo malo tamniji od Plutona i dovoljno svijetao da bi ga promatrači neba s dobrim teleskopima mogli uočiti u vrlo tamnom području.
Otkriće i novi (neoboriv?) rekord
Unatoč nevjerojatnoj svjetlini kvazara, tim je nalaz opisali kao „vrlo veliku, neočekivanu iglu u plastu sijena.“ Naime, „astronomi su lovili ovakve objekte više od 50 godina. Pronašli su tisuće bljeđih, ali ova zapanjujuće svijetla prošla je neopaženo,“ pojasnili su istraživači. Svjetlost iz ovog udaljenog objekta putovala je do Zemlje čak nevjerojatnih 7 milijardi godine.
Znanstvenici također smatraju da je malo vjerojatno da će pronaći još jednu crnu rupu koja raste ovom brzinom ili pokreće kvazar ove ili veće veličine. Pojasnili su kako je „u biti ponestalo neba gdje bi se ovakvi objekti mogli sakriti zbog čega smo prilično uvjereni da ovaj rekord neće biti oboren.“
10 zanimljivosti koje niste znali o crnim rupama
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: