kozmos.hr
Astronomija

Oblik svemira mogao bi biti potpuno drukčiji nego što mislimo

Webb i Hubbleov pogled na spiralnu galaksiju NGC 628. Zasluge Znanstveni institut za svemirski teleskop
objavljeno

Je li svemir doista trodimenzionalan?

Na prvi pogled, svijet oko nas djeluje kao trodimenzionalna struktura. Gradove istražujemo pomoću mapa koje pojednostavljuju prostor na ravnu površinu, slično kao što su drevne civilizacije vjerovale da je Zemlja ravna. No, danas znamo da je naš planet golema sfera, a kretanje po njegovoj površini odvija se u dvije dimenzije. No što ako i sam svemir ima neočekivani oblik?

Matematičari i fizičari proučavaju ovo pitanje koristeći topologiju, granu matematike koja istražuje moguće oblike i strukture prostora. Iako percipiramo svemir kao trodimenzionalan, njegova stvarna priroda mogla bi biti daleko složenija—možda čak i višedimenzionalna.

Kako možemo opisati oblik svemira?

Kao što se Zemljina sferna površina može opisati kao dvodimenzionalni prostor unutar tri dimenzije, tako i svemir može imati daleko složeniji oblik nego što nam se čini. Matematičari već znaju sve moguće 2D prostore, no 3D topologija ostaje znanstveni izazov.

Jedan od mogućih scenarija je da je svemir konačan, ali bez granica, što znači da biste mogli putovati u jednom smjeru i na kraju se vratiti na početnu točku—slično kao kod putovanja po Zemljinoj kugli.

Naša svakodnevna percepcija uključuje tri prostorne dimenzije, ali vrijeme djeluje kao dodatna, četvrta dimenzija. Zajedno tvore četverodimenzionalni prostor-vrijeme, gdje se događaji definiraju ne samo prema lokaciji, već i prema trenutku u kojem se događaju.

Čvorovi su zanimljiv primjer načina na koji jedan prostor može postojati unutar drugog. (Jkasd/Wikimedia Commons)
Čvorovi su zanimljiv primjer načina na koji jedan prostor može postojati unutar drugog. (Jkasd/Wikimedia Commons)

Međutim, moderna fizika sugerira da svemir možda sadrži skrivene dimenzije. Teorija struna pretpostavlja da stvarnost ima više dimenzija od uobičajenih četiri, a njihovo razumijevanje moglo bi objasniti temeljne sile prirode.

Višedimenzionalni prostori nisu samo teorijski koncepti—koriste se i u praktičnim primjenama, poput analize kretanja robota u skladištima ili modeliranja složenih podataka.

Matematika čvorova: prozor u više dimenzije

Jedan od zanimljivih načina istraživanja viših dimenzija je kroz matematičku teoriju čvorova. Kada držite zapetljanu petlju konopa, imate jednodimenzionalni objekt unutar trodimenzionalnog prostora. Ta struktura krije iznenađujuće matematičke odnose koji pomažu u razumijevanju viših dimenzija.

Matematički čvorovi imaju primjene u mnogim područjima—od DNK rekombinacije u biologiji do molekularne kiralnosti u kemiji i teorije struna u fizici.

Unatoč napretku, mnoga pitanja ostaju otvorena. Poincaréova hipoteza u 4D prostoru pokušava definirati najjednostavniji zatvoreni četverodimenzionalni prostor, dok slice-ribbon hipoteza proučava odnos između čvorova u 3D prostoru i površina u 4D prostoru.

Topologija već danas igra važnu ulogu u znanosti i inženjerstvu. Njena daljnja istraživanja mogla bi nas približiti otkrivanju pravog oblika svemira.

🔵 Pridružite se razgovoru!

Imate nešto za podijeliti ili raspraviti? Povežite se s nama na Facebooku i pridružite se zajednici znatiželjnih istraživača u našem Telegram kanalu. Za najnovija otkrića i uvide, pratite nas i na Google Vijestima.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.