kozmos.hr
Znanost

Obilne kiše otkrile tragove dinosaura veličine kokoši

Jedan od fosiliziranih otisaka otkrivenih u kineskoj provinciji Gansu na sjeverozapadu zemlje. Zasluge: China Media Group.
objavljeno

U davnoj prošlosti, mali dinosauri veličine današnjih kokoši kretali su se uz rub vodene površine, ostavljajući za sobom otiske koji će, milijunima godina kasnije, postati ključni dokazi za razumijevanje evolucije.


Paleontolozi ne istražuju samo fosilizirane kosti; traže i tragove koje su drevne vrste ostavile, poput otisaka stopala sačuvanih kroz vrijeme. Prema izvješću South China Morning Posta (SCMP), fosilizirani otisci dinosaura veličine kokoši po prvi put su otkriveni na sjeverozapadu Kine, u regiji Gansu. Ovo otkriće moglo bi pružiti dragocjene uvide u evolucijski proces koji je doveo do razvoja ptica.

Mali fosilizirani otisci, jedva veći od ljudskog palca, vjerojatno pripadaju jednom od najmanjih dinosaura ikada otkrivenih: Minisauripus. Ova jedinstvena skupina dinosaura poznata je isključivo po fosiliziranim otiscima svojih stopala. Iako Minisauripus nije izravan predak ptica, njegovo postojanje predstavlja fascinantno poglavlje u povijesti evolucije. Dinosauri iz roda Minisauripus živjeli su tijekom ranog razdoblja Krede, vremena obilježenog velikom biološkom raznolikošću. Kreda je bila razdoblje toplije klime koja je pogodovala razvoju novih skupina dinosaura, uključujući poznate vrste poput Tyrannosaurus Rexa i Triceratopsa.


Mali otisci, veliki uvidi

Istraživači s Kineskog sveučilišta za geoznanosti otkrili su pet malih fosilnih otisaka veličine od 1 do 3 centimetra. “Procjenjujemo da su ovi dinosauri imali tijelo duljine oko 25 cm, s tim da je rep vjerojatno činio barem polovicu te duljine”, izjavio je Xing Lida, paleontolog i izvanredni profesor na sveučilištu, za SCMP. Za usporedbu, obični domaći vrabac mjeri oko 17 cm od glave do repa, golub oko 35 cm, dok domaće kokoši dosežu duljinu od 40 do 60 cm. Odrasli Minisauripus mogao je biti dugačak između 12 i 71 centimetar, a postoji mogućnost da su ovi mali otisci pripadali mladuncima većih vrsta dinosaura.

Otisci su otkriveni u kolovozu prošle godine u novoimenovanom Linxia UNESCO globalnom geoparku. Zanimljivo je da je “skupina otisaka dinosaura u Liujiaxiji”, smještena u okrugu Yongjing u Linxiji, do sada otkrila oko 2.000 otisaka dinosaura od kasnih 1990-ih.

Čista slučajnost odigrala je ključnu ulogu u ovom otkriću. Uporne kiše isprale su slojeve zemlje, otkrivajući ove dragocjene otiske na vremenskim uvjetima izloženom kamenu. Prisutnost valovitih uzoraka na stijenama, kao i otisaka vodenih ptica, pokazuje da su dinosauri Minisauripus živjeli blizu vode. Ovo otkriće dosljedno se poklapa s nalazima u drugim područjima. Otisci slični onima Minisauripusa pronađeni su na više lokacija, uključujući bazen Sichuan na jugozapadu Kine, provinciju Shandong na istoku Kine te u Južnoj Koreji. Svi ovi otisci datiraju iz ranog razdoblja Krede, koje je trajalo od prije 145,5 do 100,5 milijuna godina. Daljnje proučavanje ovih otisaka moglo bi pružiti dragocjene uvide u ponašanje dinosaura i način na koji su se prilagođavali svom okolišu, te dodatno rasvijetliti proces njihove evolucije u ptice.

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.


Pratite Kozmos na Google Vijestima.