Promatranje okoline supermasivnih crnih rupa jedan je od najveÄih izazova moderne astronomije. Ekstremna gravitacija crnih rupa savija svjetlost i zamagljuje detalje horizonta dogaÄaja, podruÄja najbliÅŸeg crnoj rupi. MeÄutim, znanstvenici koji koriste teleskop Event Horizon (EHT) postigli su znaÄajan napredak u prevladavanju ovih poteÅ¡koÄa. Nedavni testovi usmjereni su na poboljÅ¡anje jasnoÄe tih promatranja, ÄineÄi ih oÅ¡trijima nego ikad prije.
EHT tim je, u suradnji s Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) i drugim opservatorijima, proveo testna promatranja usmjerena na postizanje veÄe rezolucije. Antene su detektirale svjetlost iz srediÅ¡ta udaljenih galaksija na radijskoj frekvenciji od 354 GHz, Å¡to odgovara valnoj duljini od 0,87 mm. Rezultat ovih eksperimenata je postizanje nevjerojatno visoke razluÄivosti od 19 mikrosekundi luka, Å¡to je najviÅ¡a rezolucija ikada postignuta s povrÅ¡ine Zemlje. Iako iz ovih testova joÅ¡ nema fotografija, zabiljeÅŸeni su snaÅŸni svjetlosni signali iz nekoliko udaljenih galaksija, koristeÄi samo mali broj antena. Kada je cijeli EHT sustav usmjeren na ciljeve, postignuta je rezolucija od 13 mikrosekundi luka â usporedivo s gledanjem Äepa boce na Mjesecu, gledano s povrÅ¡ine Zemlje.
Što donose poboljšanja Event Horizon teleskopa?
Ovaj iskorak znaÄi da znanstvenici sada mogu stvarati fotografije crnih rupa koje su do 50% oÅ¡trije od prethodnih. Prve fotografije crnih rupa u galaksiji M87 i Sagittariusa A* u naÅ¡oj galaksiji, snimljene prije nekoliko godina na valnoj duljini od 1,33 mm, bile su revolucionarne, ali znanstvenici su teÅŸili joÅ¡ veÄoj preciznosti.
“Promatranjem crnih rupa pomoÄu teleskopa Event Horizon na valnoj duljini od 1,3 mm, po prvi put smo vidjeli njihove slike, no svijetli prsten, formiran savijanjem svjetlosti u gravitacijskom polju crne rupe, joÅ¡ uvijek je bio mutan,” izjavio je Alexander Raymond iz Jet Propulsion Laboratory. “S valnom duljinom od 0,87 mm, naÅ¡e slike Äe biti jasnije i detaljnije, otkrivajuÄi nove karakteristike crnih rupa, kako one koje smo oÄekivali, tako i one koje nismo.”
Sheperd “Shep” Doeleman, osnivaÄ EHT-a i astrofiziÄar sa Centra za astrofiziku (CfA), naglasio je da Äe ova poboljÅ¡anja omoguÄiti bolji uvid u supermasivnu crnu rupu u srediÅ¡tu naÅ¡e galaksije, ali i u druge crne rupe.
“Promjene u okolnom plinu, promatrane na razliÄitim valnim duljinama, pomoÄi Äe nam da razjasnimo kako crne rupe privlaÄe i akretiraju materiju, te kako lansiraju snaÅŸne mlazove koji se proteÅŸu kroz galaksije,” rekao je Doeleman. Osim toga, nova tehnika omoguÄit Äe otkrivanje joÅ¡ veÄeg broja udaljenih i tamnih crnih rupa nego Å¡to je to EHT dosad uspijevao.
Stvaranje globalnog radijskog teleskopa za prouÄavanje crnih rupa
Event Horizon teleskop djeluje kao virtualni radijski teleskop veliÄine Zemlje. Umjesto jedne masivne antene, ovaj sustav povezuje radijske antene diljem svijeta, koristeÄi tehniku nazvanu “vrlo duga bazna interferometrija” (VLBI). Svaka opservatorija Å¡alje podatke u srediÅ¡nji procesni centar.
U ovom testu koriÅ¡teno je Å¡est opservatorija, ukljuÄujuÄi Atacama niz, a eksperiment je proÅ¡irio raspon valnih duljina EHT-a. ObiÄno bi za postizanje veÄe rezolucije astronomi morali graditi veÄe teleskope, no s obzirom na to da je EHT veÄ ‘veliÄine Zemlje’, jedina opcija bila je promjena frekvencije valnih duljina.
Testna promatranja na veÄoj rezoluciji oznaÄila su prvi uspjeÅ¡an pokuÅ¡aj koriÅ¡tenja VLBI tehnike na valnoj duljini od 0,87 mm. Ovo je bio izazovan zadatak jer vodena para u atmosferi apsorbira viÅ¡e valova na toj valnoj duljini nego na 1,3 mm, stoga su astronomi radili na poboljÅ¡anju EHT-ove rezolucije poveÄanjem Å¡irine pojasa instrumenata. Promatranje je zahtijevalo i idealne uvjete na svim mjestima promatranja.
Ova poboljÅ¡anja trebala bi omoguÄiti astronomima snimanje visokokvalitetnih ‘video zapisa’ horizonta dogaÄaja oko crnih rupa. TakoÄer, planiraju se daljnje nadogradnje EHT-a, ukljuÄujuÄi nove antene, detektore i ostale instrumente. KonaÄni cilj je stvoriti spektakularne slike i animacije materijala zarobljenog u ekstremnom gravitacijskom polju crnih rupa.
Povratak na prethodno istraÅŸene crne rupe
BuduÄa promatranja ukljuÄivat Äe ponovna istraÅŸivanja supermasivnih crnih rupa u galaksiji M87 i u srcu MlijeÄne staze. Ove crne rupe okruÅŸene su akrecijskim diskovima materijala koji se vrti prema crnoj rupi. Kada materijal prijeÄe horizont dogaÄaja â toÄku bez povratka â zauvijek nestaje. Zato je iznimno vaÅŸno pratiti takvu aktivnost, a tu EHT igra kljuÄnu ulogu.
Sheperd Doeleman naglaÅ¡ava da Äe rezultati biti fascinantni: “Zamislite dodatne detalje koje dobivate prelaskom s crno-bijelih fotografija na fotografije u boji. Ova nova ‘vizija u boji’ omoguÄit Äe nam da razlikujemo uÄinke gravitacije od vruÄeg plina i magnetskih polja koja hrane crne rupe i pokreÄu snaÅŸne mlazove kroz galaksije.”
Suradnja EHT-a sada s nestrpljenjem iÅ¡Äekuje ponovna promatranja M87* i Sgr A* na obje valne duljine, 1,3 mm i 0,87 mm. Cilj je preciznije izmjeriti veliÄine i oblike ovih crnih rupa, Å¡to Äe pomoÄi u procjeni brzine rotacije i orijentacije crnih rupa na nebu. Ako sve bude iÅ¡lo prema planu, konzorcij od 400 Älanova EHT-a ostvarit Äe svoju glavnu misiju â pruÅŸiti najdetaljnije radijske slike crnih rupa koje su ikada snimljene, otkrivajuÄi tajne ovih misterioznih objekata u srcima veÄine galaksija.
Trudimo se biti toÄni, ali ako mislite da smo u ovom Älanku napravili greÅ¡ku, javite nam se. TakoÄer, ne zaboravite pratiti naÅ¡ ekskluzivni kanal: https://t.me/s/kozmoshr.