NASA je u priopćenju za javnost predstavila osnovne nacrte planirane ljudske misije koja bi na površinu Marsa trebala spustiti dva astronauta.
Uvidi u prvu ljudsku misiju na Mars
NASA je u utorak 17. svibnja 2022. godine objavila svoje glavne ciljeve za 30-dnevnu površinsku misiju na Mars za dvije osobe. NASA namjerava lansirati astronaute na Mars do kasnih 2030-ih ili ranih 2040-ih. Pretvoriti tu viziju u stvarnost bit će izazov. Čak i pod pretpostavkom da financiranje i tehnologija potrebna za putovanje budu dostupni vrijeme povratnog putovanja i dalje bi bilo oko 500 dana s obzirom na udaljenost između Zemlje i Marsa.
Gravitacija — ili, zapravo, njezin nedostatak — također bi predstavljala problem, budući da letjelice trenutne generacije ne izgledaju nimalo poput onih koje smo vidjeli u filmovima poput Marsovca (2015.). Astronauti će stići na Crveni planet nakon mjeseci u mikrogravitaciji zbog čega će im biti potrebno značajno vrijeme da se oporave – čak i za Marsovu gravitaciju koja je otprilike trećina zemaljske. NASA sugerira da bi jedan od načina rješavanja ovog problema mogao biti da posade žive u roveru pod tlakom tijekom svoje misije.
Problemi i izazovi
NASA je u priopćenju za javnost uputila i poziv „američkoj industriji, akademskoj i međunarodnoj zajednice te svim pojedincima“ tražeći ih da „daju svoj doprinos ciljevima istraživanja dubokog svemira.“
Plan misije još je u ranoj fazi i mogao bi se znatno promijeniti. No, do sada, NASA predviđa korištenje svemirske letjelice nalik staništu za prijevoz članova posade na Crveni planet, koristeći hibridnu raketnu fazu (pokrenuta i kemijskim i električnim pogonom).
Na putovanje bi se uputile četiri osobe, ali bi samo dvije doista sletjele na površinu Crvenog planeta. Otprilike 25 tona zaliha i hardvera – koliko bi bilo potrebno za posadu – bilo bi na površinu Marsa isporučeno prethodnom bespilotnom misijom. Ove zalihe bi uključivale vozilo za uspon za posadu – već napunjeno gorivom i spremno za odlazak astronautima kako bi stigli s Marsa i natrag u orbitu oko planeta.
NASA još ne izdaje standardni zahtjev za informacijama ili formalni ugovorni proces za ovaj koncept misije. Naime, agencija je usredotočena na realizaciju svoje misije Artemis 1 bez posade kako bi se pripremila za misije astronauta na Mjesec 2020-ih. Slijetanje ljudske posade na Mjesec i sve prethodno pripremne radnje zapravo predstavljaju i ‘generalnu probu’ za slijetanje na Mars i služi isprobavanju tehnologija.
Curiosity na površini Marsa snimio ‘mala vrata’
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: