kozmos.hr
Jeste li znali?

Kako energija vakuuma nam može omogućiti putovanje ‘brzinom svjetlosti’

Kako energija vakuuma nam može omogućiti putovanje 'brzinom svjetlosti'
objavljeno

Zamislite budućnost u kojoj putujemo kozmosom brzinom svjetlosti, ne sagorijevanjem goriva, već iskorištavanjem neograničene energije praznog prostora — vakuuma. Iako se danas ova ideja čini kao nešto iz naših omiljenih znanstveno-fantastičnih filmova—poput Interstellara, Ratova zvijezda i mnogih drugih, gdje svemirski brodovi istražuju najudaljenije dijelove svemira, a znanstvenici čine nezamisliva otkrića—možda nije tako nerealna kako se čini.

U stvarnosti, još uvijek se bavimo pitanjima poput rasprava o klimatskim promjenama, a političari su preokupirani tekućim sukobima. Da bismo zaista postali “interstellar” (i ne mislim na film), moramo biti pametniji—pametniji kao vrsta.

Zanimljivo je da možda postoje načini da “iskoristimo” neograničenu energiju koju nam svemir već nudi. Ovaj koncept, iako izgleda kao znanstvena fantastika, ukorijenjen je u stvarnim znanstvenim istraživanjima koja datiraju više od sedam desetljeća unazad.

Casimirov eksperiment: Otkriće kvantnih misterija

Godine 1948., nizozemski fizičar Hendrik Casimir predložio je jednostavan, ali revolucionaran eksperiment. Predložio je da postavljanje dviju metalnih ploča izuzetno blizu u vakuumu uzrokuje da se spontano približe jedna drugoj—bez djelovanja vanjskih sila poput gravitacije ili magnetizma. Ova pojava, kasnije eksperimentalno potvrđena, poznata je kao Casimirov efekt.

U srži ovog efekta leži koncept kvantnih polja. Za razliku od čestica koje možemo promatrati, kvantna polja su nevidljivi entiteti koji prožimaju sav prostor i vrijeme. Svaka vrsta čestice—elektroni, fotoni, neutrin—ima svoje odgovarajuće polje. Ta polja su u stalnom stanju fluktuacije, čak i u onome što percipiramo kao savršeni vakuum.

Energija nulte točke: Vakuum nije prazan

Te uvijek prisutne fluktuacije znače da je čak i prazan prostor prepun energije, poznate kao energija nulte točke. Zamislite to poput površine oceana koja stalno pulsira valovima svih veličina. U kvantnom području, ti ‘valovi’ su vibracije polja koja postoje posvuda, cijelo vrijeme.

Možda se pitate kako beskonačna energija može imati opipljiv učinak. U matematici, nisu sve beskonačnosti jednake—koncept istražen u teoriji skupova. Usporedbom beskonačnih vibracija izvan ploča s onima između njih, znanstvenici mogu izračunati konačnu razliku. Ta razlika rezultira mjerljivom silom koja gura ploče zajedno.

Primjene u stvarnom svijetu i budućnost pogona

Iako je sila generirana Casimirovim efektom izuzetno mala ima značajne implikacije za nanotehnologiju i kvantno računanje. Inženjeri moraju uzeti u obzir te sile pri dizajniranju mikroskala strojeva, jer mogu utjecati na performanse na malim skalama.

Gledajući unaprijed, istraživači istražuju načine za iskorištavanje vakuumske energije u praktične svrhe. Godine 2002. odobren je patent za uređaj koji ima za cilj pretvoriti Casimirove sile u iskoristivu energiju. Osim toga, institucije poput Sveučilišta Colorado Boulder istražuju uređaje koji bi mogli generirati energiju iz kvantnih fluktuacija.

Može li vakuumska energija biti ključ za putovanje brzinom svjetlosti?

Ideja korištenja energije vakuuma za pogon zaokupila je maštu diljem svijeta. Ako bismo mogli učinkovito iskoristiti ovaj neograničeni izvor, to bi moglo otvoriti put tehnologijama poput warp pogona, približavajući nam međuzvjezdana putovanja.

Unatoč svom monumentalnom doprinosu, Casimir je ostao skroman u vezi sa svojim radom. U svojoj autobiografiji Haphazard Reality, napisao je: “Priča mog vlastitog života nije od posebnog interesa.” Njegov ključni rad zaključio je skromno, sugerirajući da, iako je efekt malen, eksperimentalna potvrda “možda nije neizvediva i mogla bi biti od određenog interesa.”

Danas istraživači nastavljaju istraživati Casimirov efekt, ne samo da testiraju granice kvantne mehanike već i da istraže praktične primjene koje bi mogle revolucionirati tehnologiju i proizvodnju energije. Potraga za razumijevanjem i iskorištavanjem vakuumske energije potiče nas da preispitamo naše percepcije praznog prostora i potencijala koji on drži.

Može li vakuumska energija biti ključ za otključavanje novih granica u svemirskim putovanjima i energiji? Je li iskorištavanje snage kvantnog vakuuma unutar našeg dosega ili se još uvijek borimo s razumijevanjem njegovih punih implikacija? Kako kažu… “time will tell…”

Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.

Pratite Kozmos na Google Vijestima.