Znanstvena fantastika često nas navodi da vjerujemo kako će prvi kontakt s izvanzemaljcima biti neosporan i dramatičan – s golemim svemirskim brodovima koji se spuštaju na Zemlju ili s jasnom porukom koju odmah možemo prevesti. Međutim, potraga za izvanzemaljskom inteligencijom, poznata kao SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence), u stvarnosti je mnogo složenija i suptilnija. Godine 1977., dok je teleskop “Big Ear” Sveučilišta Ohio State pretraživao svemir u potrazi za signalima inteligentnog života, zabilježen je signal koji je zapanjio znanstvenike. Astronom Jerry R. Ehman bio je toliko iznenađen da je na ispisanom dijagramu zapisao “Wow!”, što je tom signalu dalo ime. Ovaj signal postao je jedan od najzagonetnijih potencijalnih znakova izvanzemaljske tehnologije ikada otkrivenih. No, je li ovaj signal zaista bio pokušaj komunikacije izvanzemaljske civilizacije?
Steven Rasmussen, astronom i autor knjige “Life in Seven Numbers“, smatra “Wow!” signal fascinantnim jer, kako kaže, do danas nije pronađeno objašnjenje za njegovo porijeklo. “To je točno ona frekvencija koju biste odabrali ako želite poslati radio valove na velike udaljenosti kroz svemir,” objašnjava Rasmussen. Međutim, signal se nikada nije ponovio, ostavljajući astronome u nedoumici. Radio valovi su prirodni fenomen u svemiru, a astronomi ih koriste za proučavanje kozmosa. Primjerice, radio valovi omogućili su nam prvu sliku crne rupe, otkrili pulsare – specifične vrste mrtvih zvijezda – te otkrili diskove plina koji služe kao kozmičke kolijevke za nove planete. Prirodni izvori obično emitiraju širokopojasne radio signale, dok tehnologija može stvoriti uskopojasne, precizno fokusirane poruke. Uskopojasni radio signal, poput “Wow!” signala, može biti jedan od mogućih tehnopotpisa – znaka postojanja napredne tehnologije ili inteligentnog života izvan Zemlje. Da bi neki signal bio uvjerljiv tehnopotpis, mora biti jasno da je stvoren s određenom namjerom – bilo da je riječ o alatu, građevini, poruci ili nekom drugom obliku tehnologije. Uvjerenje da signal nije nastao prirodnim putem ključno je za njegovu vjerodostojnost.
Znanstvenici istražuju razne vrste tehnopotpisa, od koncepta Dysonove sfere – hipotetičke strukture koja okružuje zvijezdu i koristi njezinu energiju – do otkrivanja zagađenja u atmosferi udaljenih planeta, što bi moglo ukazivati na industrijsku aktivnost. No, ideja da bismo mogli čuti radio signal od izvanzemaljaca duboko je ukorijenjena u našoj mašti, dijelom i zahvaljujući popularnim filmovima poput “Kontakt“, gdje Jodie Foster igra ulogu znanstvenice koja osluškuje svemir preko radijskog teleskopa. Iako neki astronomi još uvijek traže ponavljanje “Wow!” signala iz smjera zviježđa Strijelca, koristeći teleskope poput Allen Telescope Array u Kaliforniji ili Green Bank Telescope u Zapadnoj Virginiji, nijedna pretraga do sada nije dala ništa uvjerljivije. “Wow!” signal bio je uskopojasni i na intrigantnoj frekvenciji od 21 centimetra – ključnoj za jedan od prijelaza atomskog vodika, najrasprostranjenijeg elementa u svemiru.
Istovremeno, druga grupa astronoma pokušava objasniti “Wow!” signal pomoću prirodnih fenomena. Nedavno objavljena studija međunarodne skupine astronoma pretražila je arhive podataka s Arecibo opservatorija u Portoriku, koji je nekada bio najveći teleskop na svijetu prije nego što se srušio 2020. godine. Pronašli su signale slične “Wow!” signalu, ali su ih mogli lako pripisati oblacima hladnog vodika koji se nalaze između zvijezda. Zaključili su da je “Wow!” signal možda bio maser, pojava koja nastaje uslijed iznenadne svjetlosne erupcije jednog od tih oblaka zbog obližnje kozmičke eksplozije. Kako se SETI istraživanja šire, moguće je da ćemo otkriti više ovakvih masera ili drugih fenomena – a možda ćemo čak i ponovno detektirati čuveni “Wow!” signal. Bez obzira na to, potraga za izvanzemaljskim životom nastavlja se, a svaki novi signal približava nas odgovoru na jedno od najvećih pitanja čovječanstva.
Pozdrav svima! Hvala što čitate Kozmos.hr! Ja sam Ivan i dugi niz godina pišem o svermiu, astronomiji, znanosti, povijesti i arheologiji, a imao sam priliku sudjelovati i u dokumentarcima Science Discovery-ja te History Channel-a.