Nova Hubbleova snimka prikazuje dio noćnog neba u kojem se nalazi oko 5000 galaksija, a neke od njih stare su čak 11 milijardi godina.
Udaljene galaksije
Tisuće udaljenih, primordijalnih, galaksija različitih oblika i veličina svijetle u infracrvenom svjetlu na nedavno objavljenoj slici svemirskog teleskopa Hubble. Najstarije galaksije u našem Svemiru stare su čak oko nevjerojatnih 13 milijardi godina – točnije datiraju u period od samo nekoliko stotina milijuna godina nakon Velikog praska.
Gledajući rane galaksije u ultraljubičastom svjetlu, znanstvenici mogu otkriti čak i njihov kemijski sastav. Informacije o kemijskom sastavu ključne su za razumijevanje kako se galaksije formiraju i razvijaju. Međutim, postoji određeni izazov i problem kod proučavanja udaljenih galaksija ovom metodom. Naime, primordijalna ultraljubičasta svjetlost se apsorbira prije nego što uopće stigne do nas. To, dakako, znači da ove ‘najnajranije’ galaksije – nastale u ‘godinama’ nakon Velikog praska – nažalost ne možemo vidjeti.
No znanstvenici zato mogu pogledati doista mnogobrojne galaksije koje su samo ‘malo mlađe’ – barem za kozmičko poimanje vremena – tj. one nastale prije oko 11 milijardi godina. Upravo te drevne galaksije nedavno su uspješno snimili astronomi pomoću Hubble svemirskog teleskopom te su pomoću Hubbleovih podataka izradili ovu sliku doista vrlo, vrlo starih, galaksija našeg Svemira.
Projekt UNCANDELS
Slika je dio nedavnog istraživanja pod nazivom UVCANDELS. Tijekom otprilike 10 dana promatranja, Hubble je snimio oko 140 000 galaksija. Neki od njih vidljivi su na novo objavljenoj slici. Hubble je snimio mnogobrojne vrste galaksija i to gledane iz različitih kutova. UVCANDELS pruža jedinstven „uvid u tekuće formiranje zvijezda u bliskim i dalekim galaksijama“ rekao je Xin Wang, astronom s Caltecha koji je rezultate predstavio 14. lipnja na konferenciji American Astronomical Society u Kaliforniji.
UVCANDELS je nastavak drugog istraživanja – CANDELS – koje je ispitivalo infracrvenu i crveniju vidljivu svjetlost. Hubble je s ultraljubičastim i ljubičastijim vidljivim svjetlom pratio dijelove neba koje je CANDELS pregledao, uključujući i onaj na nedavno objavljenoj slici, poznat kao Extended Groth Strip. Znanstvenici su novu stvorili kombinirajući slojeve iz obje studije.
Ova istraživanja omogućuju znanstvenicima da se osvrnu na razdoblje ranog svemira poznato kao reionizacija. Tijekom ove epohe, započete formiranjem prvih galaksija, prvi izvori svjetlosti počeli su probijati kozmički veo, čime je okončano ‘mračno doba’ svemira.
Hubble ‘zavirio’ 10 milijardi godina u prošlost
Pridružite se raspravi u našoj Telegram grupi. KOZMOS Telegram
Izvori: